Ministrstvo za obrambo je vendarle razdelilo sredstva za sofinanciranje društev in zvez vojnih veteranov. Tokrat se je na razpis prijavilo trinajst organizacij, devet jih je izpolnjevalo pogoje razpisa, letos težkega skoraj 760.000 evrov. Tako kot v prejšnjih letih je največ proračunskih sredstev pripadlo Zvezi združenj borcev za vrednote NOB, Zvezi veteranov vojne za Slovenijo in Zvezi policijskih veteranskih društev Sever.

»Pogodba od prejemnikov zahteva, da s sredstvi ravnajo v duhu dobrega gospodarja in jih porabijo za namen, s katerim so kandidirali na javnem razpisu,« poudarjajo na obrambnem ministrstvu.

Izdajajo revijo v nakladi 24.000 izvodov

Veteranske organizacije porabljajo državna sredstva za različne aktivnosti: razvijanje in spodbujanje domoljubja, ohranjanje zgodovinskih izročil s spominskimi svečanostmi in proslavami, delo z mladimi, skrb za spominska obeležja, izdajanje publikacij in glasil, mednarodno dejavnost… Iz supervizorja je sicer razvidno, da veteranske organizacije pridobivajo sredstva tudi od zavoda za šolstvo, občin, šol, državnih podjetij…

V Zvezi veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) pojasnjujejo, da bo eden najdražjih projektov, ki ga bodo letos izvedli, osrednja proslava ob 25. obletnici projekta Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) oktobra v Ljubljani. »Vsaka takšna prireditev, ki je običajno odprtega tipa, stane vsaj 20.000 evrov. Običajno za tako velike projekte skušamo pridobiti tudi dodatna donatorska sredstva,« poudarja Mitja Jankovič, generalni sekretar ZVVS. Ob tem dodaja, da jih veliko stane tudi revija Veteran, ki jo izdajajo v nakladi 24.000 izvodov.

V zvezo veteranov, ki ji predseduje Ladislav Lipič in bo letos dobila 226.250 evrov, je trenutno včlanjenih okoli 24.600 aktivnih članov, leta 2000 jih je bilo 15.100. »Res pa je, da v zadnjih letih članstvo narašča počasneje, saj se je večina zainteresiranih že včlanila. Člani so lahko vsi, ki so aktivno sodelovali pri obrambi osamosvojitve. Mednje štejemo tudi pripadnike civilne zaščite, narodne zaščite, svojce padlih in ožje družinske člane. Skupina ožjih družinskih članov ne predstavlja več kot desetine članstva,« pojasnjuje Jankovič. Za primerjavo: v Zvezo združenj borcev za vrednote NOB, ki bo letos dobila 276.77o evrov, je včlanjenih okoli 43.000 članov.

Dve prireditvi na isti dan

Na tretje mesto se je v letošnjem razrezu sredstev s 76 tisočaki spet uvrstila Zveza policijskih veteranskih društev Sever, ki ima okoli 6500 članov. Generalni sekretar združenja Anton Pozvek pojasnjuje, da se je krivulja članstva letos spet obrnila navzgor. »Pridružujejo se člani, ki so bili policijsko kariero prisiljeni zaključiti zaradi upokojitve. Ob tem so si uredili status vojnega veterana in se vključili v območna društva.«

Na terenu je v zadnjem obdobju zelo aktivno Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ki pa ga nekateri razumejo predvsem kot mobilizacijsko enoto stranke SDS. VSO so na pobudo Lojzeta Peterleta, Janeza Janše, Toneta Krkoviča in Igorja Bavčarja ustanovili konec leta 2010, že v času druge Janševe vlade pa si je izborilo kar 221.000 evrov proračunskih sredstev. Poleg tega mu je v istem obdobju ministrstvo za izobraževanje v petletni brezplačni najem dodelilo prostore nekdanje policijske postaje v Mostah. Združenje, ki mu trenutno predseduje Aleš Hojs, generalni sekretar pa je Božo Predalič, si je tokrat izborilo dobrih 42.000 evrov.

Ob tem je zanimivo, da bo omenjeno združenje na isti dan (v petek), ko bo v Murski Soboti potekala osrednja slovesnost ob dnevu Slovenske vojske, na ljubljanskem Trgu republike slavilo ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite.