Po skoraj 25 letih naj bi se status spominskega kompleksa na Sv. Urhu nad Dobrunjami v četrtni skupnosti Sostro vendarle razrešil. Na Mestni občini Ljubljana pravijo, da je zemljiškoknjižno stanje nekdanjega gospodarskega poslopja in ostanka nekdanje mežnarije urejeno, postopek denacionalizacije pa je v zaključni fazi. Na rotovžu pričakujejo, da bo rešitev zanje ugodna in da bodo lahko na Sv. Urhu postavili trajno razstavo s predstavitvijo dogodkov med drugo svetovno vojno.

Spomenik bolj sam sebi namen

Med vojno so domobranci cerkev sv. Urha uporabljali za vojaško utrdbo, zvonik pa za ostrostrelsko gnezdo. Po vojni je bila cerkev skupaj z okoliškimi stavbami v spomin številnim žrtvam domačih izdajalcev spremenjena v muzej, obiskovalci pa so lahko izvedeli, da so domobranci skupaj z župniki v kletnih prostorih bližnje mežnarije zasliševali, mučili in pobijali partizane ter tudi civiliste. Tamkaj je deloval tudi zloglasni mučitelj, oboroženi vojaški kurat Peter Križaj, ki je bil po vojni obsojen in obešen.

Ko je bila cerkev sv. Urha po osamosvojitvi denacionalizirana, je bila razstavljena muzejska zbirka odstranjena. »Zbirka je delno uničena; nekateri eksponati so se porazgubili, nekaj jih je pri posameznikih, nekaj pa v mestnem muzeju,« pravi predsednik krajevnega odbora zveze borcev Moste - Polje Anton Podobnik, sicer tudi podpredsednik četrtne skupnosti Polje. A dejstvo je, da zaradi odstranitve razstave iz cerkve zadnjega četrt stoletja na Urhu manjka dobršen del informativne vrednosti. Obiskovalci lahko namreč na spominskih ploščah na mežnariji in z informativne tablice poleg spomenika razberejo le, kdo je tam pokopan in da gre za žrtve pobojev. Nikjer pa ne piše, kot ugotavlja tudi Podobnik, kdo je mučil in ubijal, kdo so bile žrtve in kdaj se je to dogajalo. Nekaj teh informacij je sicer zapisanih na neuglednem kosu pločevine ob cesti nasproti nekdanje mežnarije, ki pa je od daleč videti, kot da je na obronek gozda nekdo odvrgel odpadni material.

Razstava bo v nadstrešku nad kletjo mežnarije

Vodja mestnega oddelka za kulturo Mateja Demšič je povedala, da bodo – če se bo denacionalizacijski postopek rešil za mestno občino ugodno – dogajanje na Sv. Urhu med drugo svetovno vojno obeležili z novo postavitvijo razstave v nadstrešku nad kletjo nekdanje mežnarije (nadstrešek naj bi zasteklili), medtem ko bosta spominski plošči na tem objektu verjetno ostali na zdajšnjem mestu. Gradivo naj bi pripravili v javnem zavodu Muzej in galerije mesta Ljubljane, kjer so nas opomnili, da »zgodovinska zbirka o dogajanju na Sv. Urhu ne obstaja«. »Zadnja razstava, ki je stala v cerkvi do začetka devetdesetih let, je vključevala fotokopije arhivskega gradiva (Arhiv Republike Slovenije) in kopije fotografij, ki jih večinoma hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije,« se glasi strokovno pojasnilo.

Kakor koli že, muzejska zbirka ali razstava bo očitno kmalu spet na vpogled, v Združenju borcev za vrednote NOB pa bi radi v kompleks spominskega parka vključili še dve lipi in – zdaj že presahnjeni – studenec, kjer so se med vojno dogajale usmrtitve. »Tudi lipi je lansko leto žled poškodoval, in ker ne bosta večni, bi radi tamkaj postavili obeležje, informativno tablo, da se bo vedelo, kaj se je tam dogajalo. Sostrska župnija temu ni nasprotovala in dogovorili smo se že, da lahko uredimo okolico,« je pojasnil Anton Podobnik in poudaril, da vodijo tako z župnikom kot s predsednikom četrtne skupnosti Sostro izjemno dober dialog, še najbolj pa se zatika na mestni občini, kjer se postopki vlečejo v nedogled.

Kljub temu Podobnik računa, da se bo spominski kompleks začel urejati še letos, saj je po njegovih besedah že vse usklajeno, le »cerkev mora dati svoj blagoslov pa mestna oblast«.