Dejstvo, da so ljubljanske Križanke že večer prej gostile državno prireditev ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne, v soboto ni bilo relevantno, saj je bila proslava na Trgu republike dogodek povsem drugačne narave. Če je bila državna proslava uraden in poštirkan dogodek, je bila sobotna po meri običajnih ljudi.

Gledalci so pili, jedli, peli partizanske pesmi in plesali. Eni so bili oblečeni pražnje, drugi so na Trg republike prišli takoj po tistem, ko so odtekli ali prehodili Pot spominov in tovarištva. Spet tretji so se razkazovali v majicah z rdečo zvezdo ali pa s partizansko čepico na glavi. Praznih sedežev je zmanjkalo že pol ure pred začetkom, zato so morali biti mnogi gledalci iznajdljivi pri iskanju kotičkov, od koder so lahko spremljali prireditev v organizaciji Mestne občine Ljubljana, Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenija in njene ljubljanske organizacije.

»Danes sem tukaj srečal kolega, ki sem ga nazadnje videl pred 40 leti. Tudi zato se vedno veselim dogodkov, kot je bil današnji, ne samo zato, ker se na njih spominjamo lepega in zelo pomembnega dogodka,« je pojasnil brkati tovariš Jože, kot se je predstavil sam. »Danes bodimo tovariši in tovarišice, saj ni pomembno, kdo sem in od kod prihajam, pomembno je, da se zahvalimo tistim, ki so krvaveli in umrli, da se danes lahko tukaj pogovarjava,« je pesniško pojasnil, medtem ko si je na glavi popravljal triglavko. Jožetovi miselnosti se je pridružil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je množico prav tako nagovoril s tovarišicami in tovariši.

A bolj kot Jankovićeve besede je občinstvo zanimalo, kaj ima ob dnevu zmage povedati prvi predsednik Milan Kučan. Kako je ta med ljudmi še vedno priljubljen, se je pokazalo že, ko se je z ženo Štefko med množico prebijal do svojega sedeža v prvi vrsti. Vso pot so ga namreč spremljali pozdravi in aplavzi ljudi, mimo katerih je hodil.

»Ne moremo si privoščiti, da bi nas delitve iz minulih časov delile še za danes in jutri,« je kot slavnostni govornik na prireditvi poudaril Kučan in izpostavil, da so se tako nekdanji partizani kot tudi politika že večkrat opravičili za povojne zločine, zato po njegovem mnenju te tematike ne bi smeli več izrabljati za netenje novega sovraštva. »Zaradi mladih se je treba spraviti s preteklostjo,« je prepričan prvi slovenski predsednik republike.

Mimogrede, na sobotni proslavi ni bilo opaziti premierja Mira Cerarja. Iz njegove službe za odnose z javnostjo so pojasnili, da se je predsednik vlade že dan prej udeležil državne proslave v Križankah, v soboto pa je po njihovih besedah dan zmage zaznamoval s hojo po Poti spominov in tovarištva. Nato je imel druge obveznosti zunaj Ljubljane.