Imenovanje uslužbenke KPK Jagode Vitez v kadrovsko komisijo Slovenskega državnega holdinga še naprej buri duhove. Še posebej zato, ker je Vitezovi soglasje za delo  v SDH podal predsednik senata Boris Štefanec.  Namestnica predsednika Alma Sedlar je zaradi omenjenega primera na seji senata  podala tudi pisni predlog za uvedbo postopka na lastno pobudo, vendar sta Štefanec in njegov namestnik Igor Lamberger glasovala proti, češ da njen predlog naj ne bi bil dovolj utemeljen.

Tudi v drugo brez uspeha

Da imenovanje Vitezove za članico kadrovske komisije SDH odpira vprašanje konflikta interesov, saj bo sedaj uslužbenka KPK, ki med drugim nadzira delo državnih institucij, kar je tudi SDH,  v dvojni vlogi, so nas takoj po imenovanju opozorili sogovorniki iz komisije, Štefanečevo soglasje pa so označili za »strel v koleno«.Ker bo uslužbenka KPK za svoje delo na SDH prejemala okoli 1500 evrov mesečnega nadomestila, so jasna tudi določila v 100. členu zakona o javnih uslužbencih (o opravljanju drugih dejavnosti in konfliktu interesov): uradnik ne sme opravljati dejavnosti, če »bi opravljanje dejavnosti lahko vplivalo na nepristransko opravljanje dela«, če »bi pri opravljanju dejavnosti lahko zlorabil informacije, do katerih ima dostop pri opravljanju nalog v službi in ki niso javno dostopne«, in če »je opravljanje dejavnosti v škodo ugledu organa«.

 A Štefanecu se o očitkih, ki prihajajo iz komisije in javnosti, očitno ne zdi potrebno razpravljati. Sedlarjeva je po prvi neuspešni uvedbi postopka poskusila še enkrat, in sicer s podrobnejšo utemeljitvijo, ter predlagala tudi izločitev Borisa Štefaneca, saj je prav predsednik KPK dal Vitezovi soglasje za delo v komisiji SDH. Vendar vnovič brez uspeha.

Štefanec sam o lastni izločitvi

Nesprejetje predloga je namreč Štefanec pojasnil z besedami, da naj ne bi bil utemeljen z javnim interesom ali pomembnostjo preventivnega ali preiskovalno nadzorstvenega učinka. A takšna pojasnila so predvsem glede dela, ki govori o javnem interesu, nenavadna. O spornem imenovanju Vitezove  smo namreč poročali tako v Dnevniku kot v Večeru, poleg tega pa se je odprlo še vprašanje, ali uslužbenka KPK  sploh izpolnjuje pogoje za delo v komisiji holdinga. Podobno utemeljitve naj bi po naših informacijah v predlogu za uvedbo postopka navedla tudi Sedlarjeva.    »Po tej napovedi namestnica pisnega predloga ni podala,« lahko še preberemo v zapisniku desete seje senata, na katerega je imela Sedlarjeva pripombe, ki pa jih preostala člana senata na naslednji seji nista upoštevala. Sedlarjeva pisnega predloga res ni podala, saj je Štefanec  zahteval, da se pisni predlog izroči njemu osebno in da bo sam odločal o njegovi nadaljnji obravnavi. A 20. člen poslovnika KPK je jasen: »Član senata komisije ali uslužbenec komisije ne sme sodelovati pri odločanju ali obravnavi zadeve, v kateri je udeležen sam.« Član senata komisije mora zato takoj, ko izve za okoliščine, ki bi lahko zahtevale njegovo izločitev iz obravnave konkretnega primera, prenehati z delom v tej zadevi.