Ob vložitvi predloga zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev v parlamentarno proceduro, za kar je poskrbela Nova Slovenija, se je zdelo, da bo politika o izpolnjevanju te civilizacijske norme vendarle strnila vrste. A so se že začela prva nesoglasja in nesporazumi. Kot opozarjajo v NSi, skuša ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s predlogi amandmajev k predlogu »popolnoma izničiti namen zakona… Poskus ministrstva razumemo kot novo oviro v procesu urejanja prikritih grobišč. Namesto poenostavitve postopkov jih še dodatno birokratizirajo«.

Zakonski predlog podrobneje ureja ravnanje pred in ob odkritju prikritega povojnega grobišča, določa način sondiranja, identificiranja žrtev in njihovega pokopa, predvideva pa tudi odvzem vzorcev DNK vseh žrtev »za takojšnje ali kasnejše analize«.

Ministrstvo ne ve nič, Dežman amandmaje videl

In kako na ministrstvu odgovarjajo na ostre očitke NSi, ki na svoji spletni strani med drugim navaja tudi, da vsebina predlaganih amandmajev »bistveno posega v vsebino predlaganega zakona in spreminja njegov namen, s tem pa onemogoča učinkovitejše nadaljnje delo vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč«? »Do tega trenutka ministrstvo še ni posredovalo nobenih amandmajev ali mnenja v sprejem vladi,« pojasnjujejo na Kotnikovi.

Ker NSi v svojem odzivu omenja tudi pismo, ki ga je Jože Dežman zaradi poteze ministrstva že naslovil na premierja Mira Cerarja, smo se za pojasnila obrnili tudi na predsednika komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč. »Pred dnevi so se pojavili številni amandmaji, katerih namen je lahko samo ta, da se predlog zakona sesuje. Po teh amandmajih bi se na primer spremenila definicija prikritih grobišč, odvzele bi se pristojnosti naši komisiji, razmerja do ministrstva za kulturo pa bi bila postavljena spet na nično točko. Če bodo takšne rešitve obveljale, zakona ne potrebujemo,« poudarja Dežman.

Ob tem zagotavlja, da je omenjene amandmaje, njihove obrazložitve in oceno stroškov pred dnevi prebral v vladnem gradivu in o teh rešitvah obvestil tako predsednika vlade kot Novo Slovenijo. Nekateri naši sogovorniki sicer dopuščajo možnost, da je šlo v tem primeru »zgolj« za gradivo oziroma nekakšen delovni osnutek amandmajev.

Na Novo Slovenijo smo včeraj naslovili vprašanji, kateri konkretni amandmaji ministrstva so jih zmotili in zakaj. V odzivu na svoji spletni strani jih namreč ne navajajo. Vendar odgovora do zaključka redakcije nismo dobili. So pa obljubili, da bodo odgovore poslali danes oziroma v naslednjih dneh.