Na napoved Slovenskega društva Hospic, da bodo zaradi finančne in siceršnje izčrpanosti v prihodnjih dneh prisiljeni zapreti hišo hospica, edino tovrstno ustanovo v Sloveniji, se je odzvalo tudi ministrstvo za zdravje. Slednje je v zgodbi pravzaprav ključni deležnik, saj bi s podelitvijo koncesije za izvajanje sekundarne zdravstvene oskrbe lahko presekalo gordijski vozel in sprostilo črpanje pol milijona evrov, ki so vse od začetka delovanja hospica leta 2010 že zagotovljeni v zdravstveni blagajni. A tudi aktualna ministrica Milojka Kolar Celarc, podobno kot njeni predhodniki, tega očitno ne namerava storiti. Tudi po njenem mnenju namreč hiša hospica skupaj z domovi za starejše občane in posebnimi zavodi sodi v kategorijo institucionalnega varstva.

Mesečno bivanje 4000 evrov

To pa pomeni, da bi društvo za izvajanje programa prejelo približno 20 evrov na posteljo, namesto med 50 in 60, kolikor potrebujejo za nemoteno nadaljevanje programa po obstoječih mednarodnih standardih, pojasnjuje vodja hiše in predsednica društva Renata J. Roban. »Ponujenih 20 evrov bi za nas pomenilo umiranje na obroke,« dodaja in ob tem poudari, da je hospic po obsegu delovanja povsem drugačen od domov za starejše. Stroški zdravstvene in psihosocialne oskrbe, ki je ne zagotavljajo samo bolniku, ampak tudi svojcem, so po besedah Robanove tako visoki, da bi mesečno bivanje, če bi sešteli še delo prostovoljcev in redno zaposlili vse osebje, po izračunih društva stalo vrtoglavih 4000 evrov. Namesto tega so bolnike s kronično neozdravljivo boleznijo sprejemali, seveda po določenem protokolu in kriterijih, zastonj. Stroške so večinoma pokrivali s pomočjo donacij, manjši delež tudi z občinskimi sredstvi in sredstvi ministrstva za socialo.

Po besedah zdravnika Deana Klančiča, ki v hospicu dela že od samega začetka, so argumenti o odsotnost pravne podlage, ki bi omogočila podelitev koncesije in sprostila financiranje, izgovarjanje in zavajanje. Prepričan je, da ima ministrstvo načeloma diskrecijsko pravico podeliti koncesijo, če za to le obstaja volja. »Čas je, da pristojni zelo jasno in odkrito povedo, ali po njihovem mnenju hospic kot družba potrebujemo ali ne, in da za to prevzamejo vso odgovornost.«

Robanova je sicer dejala, da se bo v prihodnjih dneh (spet) sestala s Kolar-Celarčevo, na sestanku pa naj bi bil prisoten tudi predsednik Borut Pahor, ki je že pred časom obljubil podporo in posredovanje pri iskanju sistemskih rešitev. NSi je medtem pozvala k sklicu (še ene) nujne seje parlamentarnega odbora za zdravstvo.