Nekateri Slovenci že na letališču

Uradni podatki o številu smrtnih žrtev nenehno naraščajo. Včeraj so jih našteli že več kot 5000 (še enkrat toliko pa poškodovanih), bojijo pa se, da bodo prišli celo do številke 10.000. »Reševalci in zdravniške ekipe iz najmanj dvanajstih držav pomagajo domačim policistom in vojakom v Katmanduju in okolici. Niso pa priskočile na pomoč le velike države, kot sta Indija in Kitajska, pač pa tudi majhne, na primer sosednji Butan, ki je prispeval zdravniško ekipo,« je povedal general Binod Basnjat. Pričakujejo tudi reševalce in medicinsko pomoč iz Rusije, Japonske, Francije, Švice in Singapurja. Po besedah vodje konzularnega sektorja na slovenskem zunanjem ministrstvu Andreja Štera so se za pomoč ponudili tudi nekateri slovenski zdravniki. Sicer pa je po Šterovih podatkih v Nepalu še vedno okoli 60 Slovencev. Z dvema pohodnikoma še niso prišli v stik, a predvidevajo, da je z njima vse v redu in da bosta kmalu prišla do območja, s katerega se bosta lahko oglasila. Skupina, ki potuje v okviru agencije Shappa, bo treking nadaljevala (trenutno je na mirnem območju Pokhare, približno 150 kilometrov zahodno od Katmanduja), nekaj našim pohodnikom pa je že uspelo priti do letališča v Katmanduju. Kdaj se bodo lahko vkrcali na letalo, še ni čisto jasno.

Prispevati po svojih močeh

Poleg že zagotovljene pomoči držav članic EU je tri milijone evrov takojšnje pomoči namenila tudi evropska komisija. Kar zadeva humanitarne organizacije, so se pri nas v zbiranje denarnih sredstev vključili Rdeči križ, Karitas, Unicef in Adra. Odprli so posebne račune (podrobnejši podatki so objavljeni na njihovih spletnih straneh), Unicef in Karitas pa zbirata denar tudi s poslanimi SMS-sporočili. Slovenska karitas je za najnujnejšo pomoč Nepalu že namenila 5000 evrov, Rdeči križ pa sedem tisočakov.

Po besedah generalne sekretarke Rdečega križa Slovenije Renate Brunskole je Federacija Rdečega križa objavila apel za pomoč v višini 33,4 milijona švicarskih frankov za nakup hrane, vode, šotorov in medicinske pomoči za 75.000 prizadetih ljudi. Iz posebnega sklada so za osnovno pomoč že namenili 500.000 frankov. Z zbranim denarjem, tudi iz Slovenije, bodo financirali nakup hrane, vode, skrbeli za vzpostavljanje higienskih pogojev, komunikacijskih in logističnih povezav, prizadetim ponudili psihosocialno pomoč, sodelovali pri iskanju pogrešanih oseb in združevanju družinskih članov in tako dalje. Zbiranju pomoči prek Rdečega križa se je pridružila tudi Planinska zveza Slovenije. »Pozivamo vse planince, naj pomagajo po svojih močeh,« je včeraj izjavil Matej Planko, generalni sekretar Planinske zveze Slovenije.