»Bomo pač nekaj zaslužili,« je na zadnji seji zbora izstrelil direktor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) Andrej Klasinc ob vprašanju, kaj bo z naložbo v kampus, če na zemljišče ob Pivovarniški ulici poseže tivolski lok železniške proge, kot je predvideno. Jasno je namreč, da bo morala državna direkcija za infrastrukturo zemljišča za omenjeni del proge odkupiti, vodstvo ŠOU pa si na račun lastnega vložka v zemljišče očitno obeta visoke odkupne cene oziroma odškodnine, za katere ima direkcija predvidenih skupno med 2,8 in 4,8 milijona evrov. Klasinc je poslance študentskega zbora sicer pomiril, da bodo pri umeščanju poteka proge v okviru spreminjanja državnega prostorskega načrta stranka v postopku, a sami, zanimivo, niso podali še nobene pobude za sestanek z ministrstvom ali direkcijo, nad čimer so začudeni tudi na direkciji. »Ugotavljamo, da nas do sedaj še niso zaprosili za izdajo smernic k načrtovanim ureditvam ŠOU za gradnjo študentskega kampusa, čeprav smo eden izmed nosilcev urejanja prostora,« so zapisali.

Na zemljišču, za katero so v ŠOU odšteli 1,2 milijona evrov, so medtem dela že stekla. Klasinc je povedal, da se je na razpis za zbiranje ponudb za prvo fazo del prijavilo več izvajalcev, po nekajmesečnih pogajanjih pa so pogodbo v vrednosti 900.000 evrov (za zgolj obnovitvena dela že obstoječih objektov) podpisali s podjetjem Hidroinženiring. V vodstvu organizacije so prepričani, da je cena izjemno ugodna, čeprav bi se – glede na to, da pogodba predvideva ceno po izmerah in ne na ključ – ta še lahko dvignila. Ko smo pred časom zaprosili za popis del z natančno analizo predvidenih stroškov, so nam odgovorili, da je popis »opisno zajet v investicijski plan« in da iz tega izhaja »maksimalna ocenjena vrednost«, natančnejši podatki pa da bodo »sekvenčno podajani s poročanjem študentskemu zboru ob izpeljanih razpisih in poteku del«.

Na minuli seji natančnejših podatkov sicer ni bilo slišati, prav tako nismo dobili zadovoljujočih pojasnil na vprašanje, zakaj pred začetkom investicije niso vložili pobude za spremembo namembnosti. Klasinc je sprva dejal, da je ta možnost še odprta, kar sicer ne drži, potem pa zagotovil, da jim obstoječa namembnost ustreza in zadošča. Dobrih 5000 kvadratnih metrov zemljišča je glede na občinski prostorski načrt gospodarska cona, to pa pomeni, da študentski dom in športni objekti tam niso dovoljeni. Kot je bilo razbrati iz njegovih besed, imajo v organizaciji po novem načrt vzpostaviti študentski dom kar v svojem hostlu v Kersnikovi ulici, prejšnjo vizijo o urejanju novega v Pivovarniški pa so očitno že opustili.

Novi študentski kampus, kjer naj bi imeli menzo, čitalnico, diskontno trgovino, pekarno, prostor za coworking ter pisarne za vodstvo in zavode, bo upravljal zavod Socialni inkubator, ki so ga poslanci študentskega zbora na zadnji seji preimenovali v Socialni inkubator Študentski kampus in ustrezno dopolnili njegov statut. Objavljen je tudi razpis za novega direktorja.