Mestna občina Ljubljana se je z enoletno zamudo sočasno lotila dveh projektov, katerih glavna pridobitev bo – kanalizacija. Pod Golovcem, na območju Litijske ceste in Hrušice, so pripravljalna dela začeli pred enim tednom, v teh dneh pa so se lotili še druge faze komunalnega opremljanja Rakove jelše.

Za tretjo fazo še nimajo zemljišč

Vas sredi mesta, kot Rakovi jelši ljubkovalno rečejo zaradi pomanjkanja osnovne življenjske infrastrukture, so začeli z legalizacijo črnih gradenj urejati leta 2009. V prvi fazi – uporabno dovoljenje je bilo pridobljeno pred dvema letoma in pol – so urejali Pot na Rakovo jelšo in Ulico Štefke Zbašnikove, kjer ima možnost priključitve na kanalizacijo 50 hiš, pravijo pri mestni občini, vendar je to možnost doslej izkoristilo le 29 gospodinjstev. Razlogi so različni – nekateri črnograditelji še niso plačali komunalnega prispevka, drugi nimajo urejenega lastništva ali pa jih tarejo druge težave.

Po zaključku druge faze, kar naj bi se zgodilo do konca leta, bodo osnovno civilizacijsko pridobitev lahko koristili tudi stanovalci Marentičeve, Srebrničeve in Strmeckijeve ulice ter Ulice Dušana Kraigherja. »Po gradnji sanitarne kanalizacije bo imelo možnost priključitve okoli sto novih uporabnikov,« so povedali pri javnem podjetju Vodovod-Kanalizacija (VO-KA), ki je poleg Mestne občine Ljubljana soinvestitor projekta. Na Rotovžu bodo podjetju Hidrotehnik za gradnjo kanalizacijske infrastrukture in obnovo cestišča plačali dober milijon evrov, medtem ko bo istemu izvajalcu za obnovo vodovodne infrastrukture podjetje VO-KA primaknilo dobrih 250.000 evrov.

Na vprašanje, kdaj bo prišla na vrsto tretja faza gradnje kanalizacije – tudi po končani drugi fazi bo namreč greznice še vedno uporabljalo okrog 350 gospodinjstev – so pri mestni občini odgovorili, da je ta predvidena po pridobitvi investicijske in upravne dokumentacije. »Pridobivanje zemljišč preostalih cestnih površin na območju Rakove jelše je v teku. V letošnjem letu je predviden odkup zemljišč na štirih oziroma petih ulicah,« so pojasnili.

Pod Golovcem 180 novih priključkov

Od smrdljivih greznic se bodo končno poslovili tudi pod Golovcem, saj se je z enoletno zamudo začela obnova Litijske ceste. V podjetjih KPL, Javne Razsvetljave in Teleg-M naj bi z združenimi močmi do konca leta uredili tako komunalno kot prometno infrastrukturo na tem območju: zgradili bodo fekalno in meteorno kanalizacijo, telekomunikacijsko kabelsko kanalizacijo, plinovod, vročevod, javno razsvetljavo, obojestranski pločnik in kolesarske steze, postavili semaforje in obnovili cestišče. Sočasno bodo pri Elektru Ljubljana postavili tudi elektrokabelsko kanalizacijo.

Pri mestnem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so povedali, da bo obnova cestišča (odsek obnove je Litijska cesta – vzhodni del, Fužinska cesta, Pot do šole, Savinova ulica in Cesta v kostanj) stala nekaj več kot 900.000 evrov, gradnja komunalne infrastrukture, ki bo kanalizacijsko omrežje približala 180 gospodinjstvom, pa dobrih milijon in pol evrov. Obema zneskoma bo treba prišteti še DDV.

Na vprašanje, zakaj z obnovo zamujajo eno leto, so pri mestni občini odvrnili, da se je zavleklo z usklajevanjem posameznih komunalnih vodov, začetek del pa je bil hkrati vezan na sprejem proračuna za letošnje leto, saj brez denarja niso mogli podpisati pogodb z izvajalci.