Tako je dr. Matej Lahovnik 7. aprila 2015 vabil študente v dvorano Mobitel na ekonomski fakulteti in bil moderator na predavanju »The acquisition of Helios: Motives and Outcomes« (http://efnet.si/2015/03/predavanje-the-acquisition-of-helios-motives-and-outcomes/), v okviru katerega je bil predstavljen prevzem družbe Helios s ključnimi odločevalci in izvedbeniki v prevzemu ter predstavniki današnjega vodstva Skupine Helios. Torej ta isti dr. Lahovnik, ki je v času Pahorjeve vlade uveljavil antitajkunski zakon, s katerim je uničil slovensko gospodarstvo. Zdaj pa si upa na ekonomsko fakulteto vabiti tujega tajkuna, ki pri prevzemu ni ravnal nič drugače kot tisti, ki danes sedijo v zaporu ali čakajo nanj.

Prevzem je sfinanciral na račun Heliosa iz hipotekarnega kredita, za katerega so jamčila vsa Heliosova podjetja s svojimi nepremičninami. Sramota za ekonomsko fakulteto, ki bi se morala distancirati od takih dvomljivih poslovnežev in okrcati svojega sodelavca, ker jih je pripeljal. Sicer je tudi Bine Kordež predaval študentom na tej isti fakulteti!

Kot je bilo pozneje slišati, je bilo na omenjenem predavanju nekajkrat postavljeno vprašanje, ali je financiranje prevzema legalno. Vendar je arogantnemu Martensu, CEO Ring International, postalo prevroče ob številnih študentskih vprašanjih, zato jim je zabrusil, da je bilo vse zakonito in da ne bo več odgovarjal na takšna vprašanja.

Seveda ni mogel iz svoje kože in je potem povedal, da so veseli, ker so se rešili starih struktur, ki so razmišljale čisto drugače. Razočaran je nad slovenskimi mediji, ki ga ne marajo, čeprav so v Slovenijo prinesli denar. Ves čas ponavlja, da so dobili evropsko nagrado »deal of the Europe« za najboljši prevzem v letu 2014, kljub temu da s tem »plačanim priznanjem« samo dokazuje, kako so Slovenci potegnili kratko. Ubogi študenti se morda niti ne zavedajo, da bodo težko postali poslovneži, ker bo kmalu vse slovensko gospodarstvo v tujih rokah. Tam pa za slovenske ekonomiste ne bo veliko kruha. Samo v Heliosu je na ključnih vodstvenih položajih 16 tujcev.

Avstrijskim krošnjarjem je bilo omogočeno tudi predavanje na Slovenskem oglaševalskem forumu v Portorožu. Očitno so na delu strukture, ki s privatizacijo služijo: borzne hiše (v primeru Heliosa Alta), odvetniki in davčni svetovalci, ki jim tolmačijo luknje v slovenski zakonodaji. Kako bi drugače posvečene skupine s praktično nič kapitala tako kot Ring International lahko prevzemale podjetja, ki so imela v bilancah desetkrat več kapitala in 25-krat večje prihodke.

Očitno je prevzemnik že prej lobiral pri prodajalcih, kar dokazujejo fotografije z novoletnega Ringovega šova v ljubljanskem Asu, kjer sta žurirala tudi Janko Medja, CEO NLB Group, in Andrej Slapar, predsednik uprave Zavarovalnice Triglav. Obe družbi sta bili članici konzorcija prodajalcev Heliosa. Upajmo, da bodo odgovorne državne institucije prej ali slej zaznale ta korupcijska in kazniva dejanja ter ukrepale na podoben način, kot v nekem ljubljanskem hotelu, kamor poštirkani Avstrijec nima več dostopa.

Dve strani »Velikega intervjuja« je Martensu uspelo dobiti tudi v domžalskem lokalnem listu Slamnik. Ker nisem Domžalčan, njegovih trditev nimam namena komentirati. Spodbodla me je edinole vestička, da v Slovenijo selijo proizvodne enote iz Avstrije. Njihova firma Christ Lacke iz Linza mi je poznana že od prej, zdaj je na spletnih straneh označena kot Rembrandtin Oberösterreich.

Morda bodo tudi ringovci priznali, da so z nakupom Heliosa pridobili lakarsko tehnologijo na svetovnem nivoju, pred katero se lahko »Industrielack produzent« iz Linza skrije. Od tam zdaj selijo v Helios nekaj zastarelih strojev, tako imenovane trovaljčnike, ki so zelo škodljivi za zdravje delavcev. V Sloveniji smo jih že pred desetletji odstranili iz proizvodenj.

Heliosov »uspešni prevzem« se nadaljuje 21. aprila na poslovnem zajtrku ameriške ambasade. Najavljeni so pogovori o privatizaciji, ki naj bi bili še vedno pogosto nabiti s čustvi in napačnimi predstavami. Med seboj se bodo pogovarjali, kdo drug kot gospodje Martens iz Ringa, Medja iz NLB, Runjak iz SDH in državni sekretar Dragonja, da rešijo vprašanje, kaj je treba storiti, da bomo imeli še več uspešnih zgodb in kako pritegniti nove investitorje, ohraniti in širiti delovna mesta v Sloveniji? Tako piše na vabilu!

Vse te Ringove alias Martensove marketinške akcije, kot so nagrada deal of the Europe, predavanje na EF, predstavitev »uspešnega prevzema« na Investicijskem forumu NLB na Brdu in Sofu v Portorožu, intervju v lokalnem Slamniku, pogovori na ameriškem zajtrku, imajo samo en namen: uzakoniti nezakonit prevzem.

Prodaja Heliosa je eklatanten primer, kako se slovenska politika loteva privatizacije, kako se pred njihovimi očmi na nezakonit način krade slovenski kapital in ponižuje zaposlene. Ali, kot pravi Marcel Štefančič jr.: »Na čigavi strani je država? Na strani finančnih elit ali na strani ljudstva? Na strani privilegirane manjšine, ki iz dneva v dan le bogati, ali na strani večine, ki je vse bolj prisiljena v to, da živi kot manjšina?«

Matjaž Hafner, Škofja Loka