Izrabljene učbeniške sklade bodo šole lahko prenavljale, vendar postopoma, izposoja učbenikov pa bo vsaj še eno leto za učence ostala brezplačna, je po včerajšnjem sestanku z založniki povedal v. d. direktorja direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo Gregor Mohorčič. Kot pravi, so z založniki našli skupni jezik in se odločili, da bodo jeseni začeli pripravljati načrt za obširno in celostno prenovo učbeniških skladov.

Postopno zamenjavo učbenikov, ki naj bi se začela še pred novim šolskim letom, bo po besedah Mohorčiča omogočal prenovljen pravilnik o učbenikih, ki ga na ministrstvu še pripravljajo. Šole bodo po naših informacijah navodila za to, katere učbenike v učbeniških skladih smejo zamenjati, z okrožnico dobile po prvomajskih počitnicah. Kot nam je povedal predsednik odbora za učbenike pri zbornici založnikov dr. Miha Kovač, naj bi šole že pred začetkom prihodnjega šolskega leta v skladih smele zamenjati učbenike za zadnje triletje, saj naj bi bilo med njimi največ takšnih, ki ne ustrezajo več prenovljenim učnim načrtom. Milijon evrov, kolikor je v proračunu ministrstva zagotovljeno za učbenike, pa po vsej verjetnosti ne bo zadostovalo za menjavo vseh učbenikov v zadnjih treh razredih osnovne šole, zato se zna zgoditi, da bodo šole pri menjavi gradiv ponovno doletele omejitve.

Zaradi čakanja učbeniki dražji?

Kljub složnemu sestanku pa založniki opozarjajo na težave, v katere jih je spravilo ministrstvo, ki je zaradi menjave ministrov dolgo odlašalo z urejanjem učbeniških težav. Če bi želele založbe prenovljene učbenike trgu ponuditi pred začetkom novega šolskega leta, bi jih morali začeti pripravljati že marca. »Težko jih bo pripraviti do 1. septembra,« opozarja Kovač in ne izključuje možnosti, da bodo učbeniki zaradi zahtevane hitrosti priprave dražji, kot bi bili sicer.

Da se veljavnost večini učbenikov v učbeniških skladih izteka in da niso skladni s prenovljenimi učnimi načrti, so zadnje leto opozarjali prav založniki. Pred dvema tednoma so se s prošnjo po hitri odločitvi obrnili tudi na predsednika vlade Mira Cerarja.

Kučan še vedno predsednik...

Ministrstvo je prenovljene učne načrte začelo v devetletko uvajati v šolskem letu 2011/12. Z njimi so posodobili nekatere vsebine, jih povezali med predmeti, določena poglavja predmetov pa so premaknili v nižji ali višji razred. Učbeniki tem spremembam niso sledili, po naših informacijah so zato najmanj ustrezni učbeniki za biologijo v zadnjem triletju devetletke. Tudi v mnogih učbenikih za okolje v prvem triletju se še vedno da najti slovenske tolarje kot uradno valuto in Milana Kučana kot aktualnega predsednika republike. Prav zato so se v mnogih šolah odločili, da bodo predmet izvajali le z zvezkom, nalivnikom in gradivi, ki jih pripravijo sami. Za takšno stanje pa je, kot je znano, kriva prepoved ministrstva iz leta 2011, ki je šolam leta preprečevala nakup novih izvodov učbenikov, če stari niso bili izrabljeni. Prepoved bo veljala vse do spremembe pravilnika.