»Za maturantsko obleko sem plačala 150 evrov, za čevlje sto, modni dodatki so me stali okoli trideset evrov, prav toliko plesne vaje. Na maturantskem plesu so me spremljali starši in starejši brat, tako da smo za štiri vstopnice odšteli dvesto evrov, dvajset evrov pa sem morala doplačati še za soplesalca. Pod črto: moja družina je za en večer odštela več kot 550 evrov,« pove maturantka Tina. Zelo je vesela, ker so ji starši to lahko omogočili, saj se zaveda, da strošek ni majhen in da take cene za en večer ni zmožna plačati vsaka družina.

»Ena izmed sošolk je vztrajala, da na maturantski ples noče,« še pripoveduje Tina, »vendar smo s sošolci ugotovili, da si ga v resnici njena družina ne more privoščiti, zato smo v razredu združili moči in zbrali denar, da se je plesa lahko udeležila.«

Sezona maturantskih plesov, nekajurnih dogodkov, ki denarnice staršev izdatno olajšajo, je na vrhuncu. Največje breme povečini predstavljajo vstopnice za ta svečan dogodek, ki pri različnih organizatorjih stanejo od štirideset do petdeset evrov na osebo.

»Nižje cene si ne moremo privoščiti«

»Za večje šole ni veliko primernih prostorov, zato se realno gledano lahko odločamo le med dvema ponudnikoma, ki maturantske plese izvajata v Cankarjevem domu in na Gospodarskem razstavišču,« je povedal vršilec dolžnosti ravnatelja Škofijske klasične gimnazije Simon Feštanj in dodal, da so si v zadnjih letih prizadevali, da bi bile cene za starše sprejemljivejše, a pri tem niso bili uspešni.

Direktor plesne šole Urška, ki izvede večino maturantskih plesov, Boris Prokofjev zatrjuje, da si nižanja cene vstopnice zaradi vse višjih stroškov enostavno ne morejo privoščiti. »Čeprav se vse stvari dražijo, naša cena ostaja enaka. Tudi mi se borimo, da shajamo s to ceno,« pravi Prokofjev in doda, da je treba upoštevati tudi to, da so generacije maturantov vsako leto manjše, dajatve pa vse višje, tako da tudi njim »vsako leto ostane manj denarja«.

Kot pravi Prokofjev, se zavedajo stiske nekaterih, saj vsako leto dobijo ogromno prošenj za subvencije. »Te rešujemo posamezno in kakšno vstopnico tudi podarimo. Vsako leto se na nas za subvencijo obrne okoli tri do pet odstotkov dijakov.«

Maturanti lahko sicer izbirajo med več cenovno različnimi ponudbami. Najdražja cena paketa, ki vključuje izvedbo maturantskega plesa s programom, večerjo in pijačo, pri Urški znaša petdeset evrov na osebo. Ob tem pa Feštanj pove, da so se starši na njihovi šoli vseeno odločili za celoten paket, saj tudi pri skromnejšem paketu cena ni bila bistveno nižja. Če bi bila na trgu ponudnikov, pravi Feštanj, večja konkurenca, bi se lahko znižala tudi cena. »Možne rešitve pa vidim tudi v povezovanju svetov staršev različnih šol, ki bi lahko tako dodatno pritisnili na ponudnike, saj so oni tisti, ki jih maturantski večer najbolj udari po žepu.«

Siti visokih cen organizatorjev

Kot je še pojasnil Feštanj, sami maturantskega plesa ne bi mogli izpeljati, saj gre za »projekt, kjer moraš zagotoviti plesišče za 180 plesalcev, poleg tega pa še prostor z mizami in stoli za približno sedemsto ljudi, poskrbeti pa je treba še za kakovostno ozvočenje, razsvetljavo, strežbo hrane in pijače, orkester in drugo«.

Prav nasprotno pa so se letos odločili na mariborski srednji šoli za gostinstvo in turizem, kjer so se naveličali zasoljenih cen organizatorjev in maturantski ples, s pomočjo Srednje prometne šole Maribor, organizirali sami.

»Poleg tega, da so cene, ki jih ponujajo organizatorji maturantskih plesov, občutno previsoke, smo šola s poslanstvom v gostinstvu in turizmu, zato smo maturantski ples sposobni izvesti sami,« je povedal ravnatelj Dušan Erjavec in dodal, da so bili s plesom vsi izjemno zadovoljni in da ga bodo z veseljem sami organizirali tudi prihodnje leto. Plesne vaje za maturantski ples so izvedli v okviru športne vzgoje, tako da so že s tem dijakom prihranili nekaj deset evrov.

»Dijaki kuharstva so za svoje starejše kolege pripravili večerjo, tisti s turističnih smeri so poskrbeli za program in dekoracijo prostora, učenci s prometne šole so skrbeli za garderobo in varnost, za glasbo pa je poskrbela skupina našega bivšega dijaka,« pove Erjavec in doda, da jim je kljub temu da jim je pri strežbi pomagal zunanji izvajalec, uspelo znižati ceno vstopnice za maturantski ples na 35 evrov na osebo. V to ceno so bili vključeni program, večerja in del pijače – pol litra vina, prav toliko soka in mineralne vode, program, fotografije in posnetek maturantskega plesa.

»Ponudili smo vrhunsko postrežbo in hrano za manj denarja, poleg tega pa smo s tem, ko smo v projekt vključili vse dijake, plesu dodali bolj osebno noto.«