Evropski parlament bo predvidoma sprejel zgodovinsko odločitev omejitve uporabe plastičnih vrečk v državah članicah EU. Evropske države bodo po novi zakonodaji morale omejiti uporabo plastičnih vrečk. Na izbiro bodo imele dva pristopa. Lahko se bodo odločile, da do leta 2019 posamezna oseba ne bo smela uporabiti več kot 90 vrečk na leto, šest let pozneje pa bo ta mejnik zmanjšan na 40 vrečk na leto. Določila za zmanjšanje uporabljenih vrečk bodo veljala le za tanjše vrečke, ki niso debelejše od 0,05 milimetra in predstavljajo kar 90 odstotkov uporabljenih vrečk v EU. Teh vrečk potrošniki namreč ne uporabljajo večkrat in jih praviloma hitreje zavržejo. Evropejci v povprečju vsako leto uporabijo 200 vrečk, večina pa jih hitro pristane v koših za smeti. Drugi pristop, ki ga državam omogoča direktiva, je, da države do konca leta 2018 povsem prepovedo zastonjkarske vrečke v trgovinah. Za takšen pristop se zdaj po vsej Evropski uniji tudi brez evropske direktive odločajo številne trgovinske verige in prodajalne. Prav takšen predlog zakona se je leta 2010 znašel tudi v slovenskem parlamentu, a ni bil potrjen.

Različni interesi držav prinesli več rešitev

Evropska komisija je leta 2011 v javnih konzultacijah z evropskimi državljani ugotovila, da si 70 odstotkov ljudi želi korenitega zmanjšanja plastičnih vrečk. »To je bil močan signal za evropsko komisijo, naj hitro sprejme kakšen konkreten predlog,« razlaga Piotr Barczak iz evropskega okoljevarstvenega urada (EEB), ki povezuje evropske okoljevarstvene organizacije. Usklajevanje novega predloga se je končalo lanskega decembra.

A tudi sprejemanje te direktive je trčilo ob različne interese držav članic. »Države, kjer je uporaba plastičnih vrečk velika, so se pritoževale, da bodo morale v zmanjšanje števila vrečk vlagati velike napore. Po drugi strani so države, kot sta Irska ali Danska, kjer se ne uporablja veliko plastičnih vrečk, argumentirale, naj se jim ne naložijo dodatne obveznosti,« razlaga Barczak in dodaja, da se je zaradi vseh teh pripomb sprejela direktiva z različnimi možnimi ukrepi.

Nova direktiva EU ne zajema omejitev biorazgradljivih vrečk. Te naj bi bile okolju manj škodljive, a okoljevarstveniki opozarjajo, da to ne drži. Že kmalu naj bi evropska komisija začela pripravljati novo poročilo o teh vrečkah, ki bo verjetno služilo kot temelj dodatnih sprememb evropske direktive.

Potrošniki občutijo udarec po denarnici

Čeprav poskuša EU omejiti negativne vplive uporabe plastičnih vrečk na okolje, z doseženo kompromisno direktivo niso bili zadovoljni v odboru regij, zastopniku regionalnih in lokalnih skupnosti v EU. Odbor regij je namreč upal, da se bodo države članice lahko sporazumele za celovito prepoved plastičnih vrečk od leta 2020 naprej, že prej pa naj bi bile določene točne in obvezujoče omejitve uporabe vrečk v osemindvajseterici ter uvedba plačila za vse vrste plastičnih vrečk.

Posamezne države članice so že pred dogovorjeno evropsko direktivo na lastno pest uvajale prepovedi uporabe lahkih plastičnih vrečk ali so se odločale za obvezno zaračunavanje. Vrečke so plačljive denimo že na Irskem, njihova uporaba pa bo v Italiji prepovedana od naslednjega leta. Barczak ocenjuje, da bo večina držav iz predlagane trojice ukrepov izbrala uvedbo obveznega plačila vrečk. »Ukrep, s katerim se potrošnikom denimo naloži plačilo vrečke s petimi centi, ni priljubljen med politiki. Toda poskus zmanjšanja uporabe vrečk na letnih 90 je še bolj tvegan ukrep. Politiki neradi prevzemajo odgovornost.«

Zaradi uvedbe plačila vrečk Barczak pričakuje znatno znižanje števila vrečk, ki bo morda celo pod ravnjo drugega predlaganega ukrepa za zmanjšanje števila uporabljenih vrečk na 90 na leto. »Ko je Irska uvedla obvezno plačilo za vrečke, se je njihovo število krepko zmanjšalo v devetih mesecih. Potrošniki ne prisluhnejo radi nasvetom. Proces spreminjanja mentalitete je namreč zelo težak. Če se potrošnikom naloži plačilo vrečk, so lahko rezultati vidni zelo hitro. Še zlasti velja to za države na vzhodu, kjer prihodki še niso visoki in ljudje iščejo načine, kako bi prihranili denar. Če moramo plačati za vrečke, ki jih dejansko ne potrebujemo, bomo s seboj prinesli vrečko za večkratno uporabo.«