Vlada je danes »tanjša« za dva ministra. Po odstopu ministrice za izobraževanje Klavdije Markež, s katerim so se včeraj seznanili poslanci, šolski resor začasno spet vodi premier Miro Cerar. Minister za obrambo Janko Veber pa se kljub številnim nagovarjanjem, naj vendarle sam zapusti vlado, za to ni odločil. Tako so ga poslanci po sedemurni razpravi – večji del je potekala za zaprtimi vrati – na premierjev predlog z ministrskega mesta razrešili. Za njegov odhod je glasovalo 68, proti pa 11 poslancev.

Za talce si je vzel vlado, koalicijo in SD

Veber je včeraj sicer poudarjal, da je pripravljen odstopiti. A le, če bi se koalicija dogovorila, da se infrastruktura, ki povezuje tajne lokacije, izvzame iz prodaje Telekoma. In če se s takšno zavezo dopolni sklep o prodaji 15 državnih podjetij, ki ga je parlament sprejel v času vlade Alenke Bratušek. To naj bi Veber v sredo predlagal tudi premierju Miru Cerarju, a ga očitno ni prepričal. Predsednik vlade je bil namreč pri včerajšnjem utemeljevanju predloga za Vebrovo razrešitev odločen: »Minister je tako subjektivno kot objektivno odgovoren za nezakonito, nepravilno in netransparentno delovanje obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo.« Preverjanje kakovosti tržnih storitev po premierjevih besedah nikakor ne sme biti vsebina obveščevalnega ali protiobveščevalnega dela vojaške tajne službe, če ne obstaja jasna grožnja o aktivnem delovanju tujih obveščevalnih služb.

Na stran Mira Cerarja se je včeraj postavila večina poslanskih skupin. »Priznavanje napak ni vrlina ministra Vebra. V svoji obrambi je poskušal vse mogoče: politiziral, zavajal, tudi lagal,« je poudaril vodja poslanske skupine NSi in podpredsednik parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matej Tonin, ki je pred tremi tedni javno razkril Vebrovo naročilo, naj vojaška obveščevalna služba (OVS) analizira negativne in pozitivne posledice prodaje Telekoma. »Ali imamo vlado zato, da lahko posamezni minister z javnimi nastopi izsiljuje predsednika vlade in mu na koncu celo grozi z ovadbami? Ko sem to slišal prvič, sem mislil, da je šala. To se ne dela. Še posebej tega ne dela nekdo, ki je že 25 let v politiki,« je bil zgrožen tudi vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer.

Če je prvak DeSUS Karl Erjavec še pred dnevi napovedoval, da je najmanj verjetno, da bi njihovi poslanci Vebrov odhod podprli – načrtovali so, da se bodo pri glasovanju o razrešitvi vzdržali –, so si prav zaradi ministrovih zadnjih javnih nastopov in groženj Cerarju premislili.

ZL v bran Vebru, v svojih vrstah pa si ga ne želi

»Če predsednik vlade ministru ne zaupa več, potem je jasno, da minister odide, ne pa da za talca vzame vlado, koalicijo in ne nazadnje tudi lastno stranko. Politika je res umetnost možnega, a po našem mnenju je šel minister Veber v zadnjih dneh predaleč. To ni dobro za koalicijo, za že tako nizek ugled politike v celoti in to ni dobro za državo,« je odločitev, da bodo poslanci DeSUS podprli Vebrovo razrešitev, včeraj sporočil vodja poslanske skupine Franc Jurša.

V bran obrambnemu ministru so se postavili Socialni demokrati, katerih podpredsednik je Veber. A tudi ti ne več tako zagreto kot še pred nekaj dnevi. Na parlamentarnih hodnikih pa so skrušeni priznavali, da Vebra nenehno prepričujejo, naj odstopi, saj s svojim trmastim oklepanjem ministrskega položaja škodi tako sebi kot tudi lastni stranki. »Zopet smo nasedli temu, da se politika izrablja za strankarske zgodbe, da se s politiko upravlja kot z delnicami nekega podjetja. Da ni pomembno, kam želimo to podjetje peljati in koliko ljudi želimo imeti v njem, pomembno je samo, da daje strankarske dobičke,« pa je javno ocenil vodja poslancev SD Matjaž Han.

Najbolj odločno so vzeli Vebra v bran poslanci Združene levice (ZL), krivdo za afero pa naprtili Cerarju. Po njihovih navedbah se želi predsednik vlade znebiti ministra, ker je nasprotoval privatizaciji Telekoma, afera Veber pa je samo ena v vrsti afer, s katerimi skuša vlada odvračati javno pozornost od svoje škodljive politike.

To glasno zagovarjanje obrambnega ministra je sprožilo ugibanja, ali bo morda Veber, užaljen zaradi ravnanja koalicijskih partnerjev, prebegnil v poslansko skupino ZL. A si ga v Združeni levici ne želijo. Ker, kot pravijo, nočejo starih političnih obrazov s precej težkim nahrbtnikom. Najbolj jih moti to, da je Veber v času županovanja občane Kočevja pozival k protestnemu shodu proti priselitvi romske družine Strojan. V ZL celo menijo, da Veber s tem in še nekaterimi drugimi bremeni sploh ne bi smel postati minister. Hkrati pa so prepričani, da ga afera Telekom ne bi smela odnesti iz vlade. Ne skrivajo pa, da so s tokratnim branjenjem ministra predvsem poskušali izpostaviti točko, na kateri ZL v veliki meri gradi svojo podobo – nasprotovanje privatizaciji.

Židan dvojni minister

O političnih posledicah Vebrovega odhoda iz vlade bo predsedstvo SD spregovorilo danes. A je jasno, da Socialni demokrati zaradi tega koalicijskih vrst ne bodo zapustili. To potrjujejo tudi včerajšnje navedbe prvaka Dejana Židana, da trenutno potekajo nekateri procesi, pri katerih je prisotnost njihove stranke nujna. Pa tudi to, da bo ministrstvo za obrambo začasno vodil prav Židan.

Magnetogram seje DZ o razrešitvi Janka Vebra

20 dni afere, ki je stresla koalicijo

Dnevnik

podatki

»Šlo je za evidentno kršenje zakonodaje.«

Matej Tonin

Po seji KNOVS, na kateri so ugotovili, da je obrambni minister Veber pri naročilu OVS, naj analizira privatizacijo Telekoma, prekoračil zakonska pooblastila.

»Toninov poziv k odstopu je neutemeljen in presenetljiv.«

Janko Veber

Odziv na ugotovitve KNOVS in izjavo Tonina.

»Pri analizi gre za pregled in primerjavo delovanja Telekoma v okviru lastništva, ne pa za pregled postopka njegove prodaje. Za odstop ne obstaja noben argument.«

Janko Veber

Prva novinarska konferenca po razkritju KNOVS.

»Minister Veber naj pripravi poročilo glede očitkov.«

Miro Cerar

Odziv na ugotovitve KNOVS in izjavo Vebra.

Opozicijski NSi in SDS napovesta interpelacijo, če minister Veber ne bo odstopil.

»Veber je učinkovit in dober minister, ki skrbi za varnost v Sloveniji.«

Dejan Židan

SD odločno podpre Vebra in pričakuje, da ga bo premier zaščitil.

Minister Veber umakne

oznako »interno« z informacije urada za zaščito in reševanje o zagotavljanju kakovostnih storitev Telekoma Slovenije za delovanje obrambnega sistema.

Direktor Gorazd Rednak umakne oznako zaupnosti z gradiva o posledicah prodaje Telekoma, ki ga je pripravila OVS.

»Predsednik vlade mi v celoti zaupa in pravzaprav je zadeva banalna.«

Janko Veber

Veber po pogovoru s premierjem Cerarjem, ko se je ta vrnil iz Bruslja.

»Če bi bil naš minister žrtveno jagnje, bi odšli iz koalicije.«

vidni član SD

V SD je slišati resne grožnje o odhodu iz koalicije, če bo moral Veber oditi iz vlade.

Premier pričakuje Vebrova dodatna pojasnila in zavrača ultimativne izjave v SD.

»Morda je imel legitimen namen, a je žal izbral netransparentno pot.«

Miro Cerar

Premier oceni, da Veber ne more biti več minister. Če ne bo sam odstopil, bo predlagal njegovo razrešitev.

Kolegij predsednika SD soglasno podpre odločitev Vebra, da ne odstopi. Premierja pozovejo k spoštovanju koalicijskega sporazuma.

»Premierjeva odločitev je zame presenečenje, delovali smo znotraj pooblastil.«

Janko Veber

Odziv na Cerarjev poziv k odstopu.

»Moram verjeti predsedniku vlade.«

»Dilema je, ali bolj zaupati predsednikovim ali Vebrovim argumentom.«

Karl Erjavec

Spreminjajoče izjave prvaka DeSUS po Cerarjevem pozivu Vebru.

Miro Cerar v državni zbor pošlje predlog za razrešitev ministra za obrambo Janka Vebra.

»Moja vest je čista.«

Janko Veber

Odziv na premierjev predlog za Vebrovo razrešitev.

Opozicija že spisano interpelacijo pospravi v predal.

OVS zaradi suma izdaje tajnih podatkov ovadi Mateja Tonina.

»Gre za maščevanje in politični obračun.«

Matej Tonin

Odziv na ovadbo OVS.

»Politične stranke smo dolžne zagotavljati politično stabilnost.«

Dejan Židan

Pred četrtkovo parlamentarno obravnavo predloga o razrešitvi Vebra.

»Cerarja sem želel opozoriti na izpodkopavanje obrambnih ukrepov v skladu s 366. členom kazenskega zakonika.«

Janko Veber

Veber po tem, ko se Cerar na njegovo željo po sestanku ni odzval. Napove tudi, da skupina strokovnjakov razmišlja o kazenski ovadbi zoper premierja.

»Današnje izjave Vebra so šle prek običajne meje in mere.«

Miro Cerar

Premierjev odziv na Vebrova opozorila.