»Na vas se obračamo, ker trenutno nimamo ministra za šolstvo, razmere na področju učbenikov pa zahtevajo hitro ukrepanje, saj so na robu tega, da zdrsnejo v kaos,« je predsednik odbora za učbenike pri GZS dr. Miha Kovač zapisal v dopis predsedniku vlade Miru Cerarju. Večini učbenikov, ki so v učbeniških skladih, namreč letos poteče veljavnost. Ker niso usklajeni z novimi učnimi načrti, saj jih šole od leta 2011 niso smele zamenjati, bi založniki čim prej morali vedeti, kako naprej. Če se bo vlada v imenu ministrstva za izobraževanje odločila, da učbenike ali vsaj del njih zamenja s posodobljenimi, se čas za njihovo pripravo in tiskanje v založbah izteka, če jih učencem želijo zagotoviti pred začetkom novega šolskega leta.

Založniki so se, kljub dosedanjemu molku ministrstva, začeli pripravljati na zamenjavo učbenikov. A če ne bo jasne odločitve vlade oziroma ministrstva, bodo maja stroje ustavili, saj bi si sicer povzročili gospodarsko škodo. Kot poudarja Kovač, so založniki kljub prepovedi zamenjave učbenikov v skladih te že leta 2011 prenovili v skladu s spremembami učnih načrtov in jih posredovali v potrjevanje strokovnemu svetu za splošno izobraževanje. Natisnili pa jih niso, saj bi, ker jih šole ne smejo uporabljati, ostali na policah knjigarn. Tudi na iztek veljavnosti učbenikov pristojne opozarjajo že vse šolsko leto, a brez uspeha. Precej upov so polagali na sestanek na ministrstvu za izobraževanje, ki ga je marca sklicala takratna ministrica Stanka Setnikar Cankar. Ta je zaradi njenega odstopa odpadel, tudi njena naslednica Klavdija Markež je odstopila, še preden se je lotila tega vprašanja.

Sicer pa v državah, kjer učenci po rezultatih mednarodnih raziskav močno prednjačijo v znanju, učne načrte spreminjajo v vnaprej določenih pet- ali desetletnih intervalih, poudarja Kovač. V proces so ves čas vključeni tudi založniki, da lahko skladno s prenovljenimi načrti pravočasno pripravijo vsa učna gradiva.