Ena redkih pobud, ki na magistrat prispejo iz vrst lokalnih prebivalcev, je zaprtje Eipprove ulice za promet in njena preureditev v javni prostor, ki bi postal središče Trnovega. Kako bi to delovalo v praksi, ne le na papirju, so pobudniki pristojnim na občini že pokazali, ko so leta 2008 s pomočjo članov pobude ZaMestoPoDveh priredili celodnevno ulično zabavo. Zaprli so dostop za avtomobile ter z najrazličnejšimi aktivnostmi vabili k uporabi novonastalega trga. Takrat jim je ta ideja o preobrazbi, ki je prej živela le v teoriji, postala še bolj všeč, zato so se tudi odločno obrnili na pristojne in kmalu se je mestna občina odzvala pozitivno.

Prevečkrat so se ušteli

Delovalo je zelo preprosto, ko so že naslednje leto mestni svetniki sprejeli odredbo o določitvi območij za pešce in mednje uvrstili tudi Eipprovo ulico. Kmalu zatem so na občini odobrili tudi sredstva, da je po delavnicah, na katerih so sodelovali Četrtna skupnost Trnovo, danski prometni strokovnjak Jan Gehl, strokovna javnost in civilna družba, podjetje Kombinat izdelalo projektno dokumentacijo. Zanjo so odšteli 21.240 evrov, kažejo podatki mestnega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet, kjer še dodajajo, da bodo sicer o celotnem finančnem vložku v projekt Parterna ureditev Eipprove ulice lahko govorili, ko bo izdelan še komunalni del dokumentacije oziroma PID (projekt izvedenih del).

Kdaj približno bo to, tokrat niso skušali niti približno napovedati. V preteklosti so namreč neuspešno omenjali tudi leto 2014, a pravzaprav projekt od leta 2009 ni napredoval. Nikoli ni niti na tej trnovski ulici začel veljati režim omejenega lokalnega prometa, kakor je določala odredba iz leta 2009, in namesto uskladitve z dokumentom so Eipprovo ulico konec leta 2013 preprosto izbrisali s seznama. Že ves čas je tako pod krošnjami starih kostanjev parkirišče. Stanovalci lahko pridobijo dovolilnice za časovno neomejeno parkiranje, za druge pa je cena parkiranja 40 centov na uro, odgovarjajo na pristojnem občinskem oddelku.

Pika na i k predstavitvi Plečnikove dediščine

Kot so še vedno prepričani v pobudi ZaMestoPoDveh, bi bila to odlična priložnost za občino, da začne delati zunaj središča mesta, kar ji pogosto očitajo. Obenem vidijo v tem projektu sovpadanje z načrti prestolnice, ki je osvojila naslov zelene prestolnice Evrope 2016, in s septembrskim odprtjem prenovljene Plečnikove hiše. Na občini medtem ne dajejo slutiti, da nameravajo od projekta odstopiti, a ker so za večjo preureditev obstoječe ulice v trg potrebna znatna finančna sredstva, je vprašanje, kdaj se bo znašel med prioritetami. Za zdaj so nam razkrili le, da nova parterna ureditev Eipprove ulice dopolnjuje Plečnikovo dediščino in da je ključna ideja ob obstoječem drevoredu vzdolž rečnega brega urediti peščeno promenado s svetilkami. Ob povečanju površin za pešce in kolesarje pa bi vseeno ohranili tudi enosmerni promet.