V Sloveniji je uporaba sintetičnega kanabinoida THC v medicini od lani dovoljena, a konoplja, razen industrijske, in vsi preparati iz nje, ki jih za samozdravljenje uporablja vedno več ljudi, kljub temu še vedno ostajajo prepovedani. Ker pa izkušnje okrevajočih ali celo ozdravelih pacientov in mnenja nekaterih strokovnjakov kažejo, da ima naravna konoplja veliko večji zdravilni potencial kot sintetični kanabinoidi, morajo uporabniki še naprej krmariti med čermi svoje vesti in zakonitosti. Znano je, da je v naravni konoplji več kot sto različnih kanabinoidov in še 400 drugih zdravilnih snovi in je ob njeni pravilni uporabi stopnja tveganja praktično nična, medtem ko je mogoče sintetičnim kanabinoidom ob nekaterih stranskih učinkih zaenkrat pripisati le lajšanje simptomov.

Zato ne preseneča, da se nekateri bolniki ali njihovi svojci raje odločijo za zakonsko nedovoljeno pot in si konopljo, ki jo predelajo v smolo, vzgojijo sami. Sicer so prisiljeni svoje zdravilo kupovati na črnem trgu po visokih cenah in velikokrat vprašljive kakovosti, so potožili naši sogovorniki.

Po uporabi konoplje manj napadov

Oče poldrugo leto starega sina s simptomatsko epilepsijo, ki želi ostati anonimen, saj se boji, da bi ga zaradi trenutne ureditve kazensko preganjali ali mu celo odvzeli otroka, nam je bil kljub temu pripravljen zaupati izkušnje z zdravljenjem svojega otroka. Morda bo s tem še komu pomagal, je dejal in nadaljeval, da so sinu tradicionalna protiepileptična zdravila sicer nekoliko pomagala in zmanjšala še vedno prisotne napade, vendar pa so oba starša zaskrbeli močni stranski učinki. Ker je njun otrok prejemal tudi močna pomirjevala, je postal neodziven – »skorajda v umetni komi«, je razložil sogovornik in dodal, da so zdravila zavrla tudi razvoj in delovanje njegovih možganov. »Zdravniki so se igrali z odmerki in kombinacijo zdravil, saj niso točno vedeli, kako naprej,« je opisal zdravljenje. Z ženo sta se zato odločila, da takšnega zdravljenja ne bosta nadaljevala in število dečkovih napadov se je znova povzpelo na 70 do 80 na dan. Ko pa je oče slišal za uvedbo sintetičnih kanabinoidov, je o njih povprašal pristojnega nevrokirurga. Ta mu je razložil, da imajo sicer določen učinek, a svetoval, naj raje preizkusi naravne učinkovine iz konoplje.

»Učinek po naravnem prahu z večinsko vsebnostjo kanabinoida CBD je bil takoj viden, saj je bilo ob določenih dnevih manj napadov, nekatere pa je znal tudi sam ustaviti. Ko sem o tem več prebiral in videl, da v ZDA tudi otroke z epilepsijo zdravijo s konopljo, sem preizkusil še hašiševo smolo, koncentrat THC. Po treh tednih se je stanje močno izboljšalo, saj je napadov za dve tretjini manj,« je zaenkrat zadovoljen oče. Čez dan sinu daje omenjeni prah, ki nima psihoaktivnih učinkov, zvečer pred spanjem pa polovico riževega zrna smole. »Sicer je uro ali dve nekoliko pod učinkom, a potem vso noč spi. Prej so se napadi vrstili tudi ponoči, zdaj pa se zbudi naspan in spočit, začel se je smejati in je aktivnejši. Postal je tudi tolerantnejši na psihoaktivne učinke,« je pojasnil in dodal, da drugih stranskih učinkov ni zasledil. Zaradi rezultatov pravi, da bo vztrajal. Konopljo za sina je vzgojil sam, a bi želel to početi legalno, saj bi tako lahko vzgojil najprimernejše vrste, bolje nadzoroval vsebnost kanabinoidov, odmerke in posledično učinke, ob tem pa ne bi bil tudi v strahu pred organi pregona. Čeprav ve, da svoje otroke zdravijo s konopljo vsaj še trije pari staršev, si izkušenj zaenkrat še niso izmenjali, zato ne pozna rezultatov, ki jih dosegajo. Govorili smo tudi z zdravnikom, ki je našemu sogovorniku svetoval uporabo učinkovin, a ta o zdravilnih učinkih konoplje za zdaj ni želel razpravljati, saj se z njo zdravi le peščica njegovih pacientov, ki dosegajo tudi različne rezultate.

Ne zdravi vsakogar in vsake bolezni

V Društvo Onej, kjer so o uporabi konoplje v medicinske namene spregovorili tudi na nedavnem sejmu Altermed v Celju, so razložili, da so pred kratkim v Pragi skupaj s še 22 organizacijami podpisali Mednarodno koalicijo pacientov, ki se zdravijo s konopljo. V njej opozarjajo na kršenje človekovih in pacientovih pravic s prepovedjo konoplje. Na predavanju v Celju pa so z besedami vodilnega raziskovalca konoplje na svetu, češkega kemika, delujočega v Izraelu, kjer je konoplja že dolgo v medicinski uporabi, dr. Lumírja Ondřeja Hanuša, zavrnili tudi mit o konoplji kot čudežnem zdravilu: »Konoplja ne zdravi vsakogar, ne zdravi vsakič, ne zdravi vsake bolezni in ne zdravi vsake stopnje bolezni.« Je pa po njegovem mnenju eno najbolj neškodljivih zdravil. »Pomembno je, kako se uživa, ker lahko pride do neprijetnih stranskih učinkov le pri nepravilni uporabi. Brez skrbi, zaradi tega ni še nihče umrl, je pa lahko izkušnja zelo strašljiva. A tudi ti učinki minejo po uri ali dveh,« je pojasnil Božidar Radišič iz Oneja.

Obstajajo tudi svečke iz smole, ki popolnoma izključijo psihoaktivne učinke in se uporabljajo vaginalno ali rektalno, zaradi česar so tudi zelo učinkovite in so tako najpogosteje v uporabi pri najtežjih bolnikih. V društvu ureditvi navkljub svetujejo samooskrbo, pri tem pa opozarjajo, da je potrebno za zdravstvene namene gojiti podvrsto konoplje z imenom indika, ki ima večjo vsebnost THC.

Presunljivih osebnih izpovedi, ki so v živo potrdile zdravilne učinke konoplje, smo na sejmu Altermed slišali še več. Povzemimo dve. Šestinšestdesetletni Jože je opisal, kako je prebolel raka na prostati: »Po začetnem šoku sem nekako zbral moči in šel na pregled za operacijo. V čakalnici me je nagovorila bolnica in mi rekla, naj prej preizkusim konopljino smolo. Najprej nisem vedel, kaj sploh misli in kako do tega priti, nato pa sem se prek spleta povezal z osebo, ki mi je pomagala. Mislil sem si, da bi bilo bolje kot skozi muke kemoterapije oditi vsaj kot človek, in se odločil, da bom poskusil. Po zdravljenju je PSA (prostatični specifični antigen, op. p.) padel z vrednosti 72 na 4,5,« je povedal in namignil, da se vzdušje tudi v zdravniških krogih spreminja, čeprav za zdaj takšno zdravljenje odobravajo le v zasebnih pogovorih in se ne upajo izpostavljati.

Devetinšestdesetletna Nada pa je povedala, da je lani marca začela terapijo s konopljo in si po dveh različnih izvidih sodeč, kot je razložila (in pokazala izvida), pozdravila raka na materničnem vratu.