Prestolnici grozi, da sredi leta ostane brez veljavnega proračuna, kar lahko ogrozi izvajanje marsikaterega občinskega projekta. Župan Zoran Janković namreč ni zadržal izvajanja domnevno nezakonito sprejetih odlokov o proračunih, zato so v svetniškem klubu SDS napovedali ustavno pritožbo. »Čakamo pa tudi še na odgovore ministrstev za javno upravo in finance, na kateri smo naslovili svoje proteste,« je dodala Mojca Kucler Dolinar (NSi). »Proračuna sta bila sprejeta veljavno in zakonito,« se je po enotedenskem molku odzval Janković.

Skrivnostna prisotnost Kuntaričeve

Opozicija je Jankoviću sicer ponudila elegantno rešitev, da ovrže vsak sum o nezakonitosti proračunov, ki naj bi ju sprejeli v trenutku, ko je bil mestni svet nesklepčen. Predlagala mu je, da glasovanje na izredni seji ponovijo. V tem času bi županova koalicija lahko strnila vrste in se novega glasovanja udeležila v zadostnem številu, da bi mestni svet zakonito potrdil oba proračuna, je pojasnila Nataša Sukič, svetnica Združene levice. Toda župan je njihov poziv odpravil s pojasnilom, da je mestni svet pozneje na seji še dvakrat glasoval o proračunih in s tem po njegovem mnenju odpravil dvome o nezakonitosti. A Sukičeva je poudarila, da ti glasovanji prav tako nista bili v skladu z občinskim poslovnikom, saj je mestni svet že zaključil z obravnavo točke o proračunu, in da ponovnega glasovanja niso predlagali svetniki, temveč župan sam.

Janković sicer trdi, da je bilo že v času prvega glasovanja v mestnem svetu dovolj svetnikov. Opozicija pa je minuli petek zagotovila, da je med glasovanjem o proračunih zagotovo manjkala Irena Kuntarič Hribar (SD), toda Janković trdi, da je bila svetnica ves čas v dvorani. Iz razpoložljivih posnetkov seje ni mogoče ugotoviti, ali je bila svetnica SD v času spornega glasovanja v sejni dvorani ali ne. Kje je bila, smo želeli preveriti pri njej, a se na telefonske klice ni oglašala.

Janković: sklepčnosti mi ni bilo treba ugotavljati

Ne glede na to, kdo je manjkal, pa Sukičeva in Kucler-Dolinarjeva menita, da je bila županova dolžnost, da po odhodu opozicije preveri, ali v dvorani sedi dovolj svetnikov, da mestni svet zakonito sprejme odločitev. Po drugi strani pa Janković pravi, da mu sklepčnosti ni bilo treba ugotavljati, ker je že pred tem preveril navzočnost po celotni točki in takrat se je priglasilo 36 svetnikov. »Namesto da bi župan poiskal možnosti, kako reševati nastalo napako, ki jo je povzročil, saj je kot predsedujoči dolžan skrbeti, da je mestni svet v trenutku glasovanja sklepčen, izvaja besedno akrobatiko in v svoje opravičilo niza izmišljotine,« je županovo pojasnilo zavrnila Kucler-Dolinarjeva.