V noči na nedeljo so bojna letala koalicije desetih arabskih držav obstreljevala vzletno-pristajalno stezo letališča v Sani ter sedež uporniške garde v jemenskem glavnem mestu, njihov cilj pa so bile tudi utrdbe Hutijev na zahodu in severu države, kjer so uničili več skladišč orožja. Medtem so se v okolici pristaniškega mesta Aden nadaljevali srditi boji med silami, zvestimi predsedniku Mansurju Hadiju, ter šiitskimi uporniki, za katerimi naj bi stal Iran, svojo vlogo pa igral tudi donedavni dolgoletni jemenski voditelj Ali Abdulah Saleh. Hadi, ki se udeležuje vrhunskega srečanja Arabske lige v Šarm el Šejku je spor s Salehom še poglobil, potem ko je odstavil njegovega sina Ahmeda Alija s položaja veleposlanika pri Združenih arabskih emiratih. Saleh namreč še vedno uživa močno podporo v jemenski vojski, ki se ob sedanjem savdsko orkestriranem posredovanju vse bolj seli na stran upornih Hutijev.

Dvolično zavezništvo

Pomenljivo pri tem je, da je bil Saleh dolgoletni zaveznik ZDA v njihovem boju proti skrajnežem Al Kaide. Dovolil je, da je Washington v Jemnu namestil oporišča za brezpilotna letala, s katerimi so uničevali zatočišča islamskih skrajnežev ter za to prejemal denar in vojaško pomoč. Poročilo, ki so ga minuli mesec v zvezi s tako imenovano arabsko pomladjo objavili Združeni narodi, navaja, da je bila ena prvih Salehovih potez, ko je bila ogrožena njegova tridesetletna vladavina, da je s tajnim sporazumom provinco Abjan na jugu države prepustil Al Kaidi. Njegov račun je bil preprost, namreč večja ko bo nevarnost islamskega ekstremizma v Jemnu, večja je verjetnost, da ga bo skušal Zahod za vsako ceno obvarovati na predsedniškem položaju. Ni se mu izšel, zahodni zavezniku so ga prisilili, da je zapustil dolgoletni položaj, obljubili pa so mu imuniteto pred pregonom. Zdaj je pokazal, da so ga vendarle podcenjevali, minulo sredo je bil njegov naslednik Hadi prisiljen pobegniti iz zadnjega zatočišča v Jemnu. Po najnovejših poročilih se je še pred posredovanjem arabske koalicije umaknil v Oman, Saleh, ki pred leti vodil čistko proti Hutijem, pa je zdaj zamenjal strani, jim dal na razpolago zvesti del armade in se vrnil na osrednje prizorišče merjenja moči. Poznavalci razmer na jugu Arabskega polotoka spominjajo, da je Saleh svoj čas ugotavljal, kako je vodenje turbulentnega Jemna kot »ples nad kačjimi glavami«, zdaj pa se sprašujejo, ali ni prav on največja kača v najsiromašnejši arabski državi.

Tajni dogovori z Al Kaido

Poročilo ZN med drugim razkriva, da se je Saleh z lokalnim voditeljem Al Kaide na Arabskem polotoku Samijem Dajanom srečal v svoji predsedniški palači maja 2011 in mu takrat obljubil, da se bo redna vojska umaknila iz province Abjan vzhodno od Adna. Ob prodemokratični vstaji v Sani se je to tudi zgodilo, Al Kaida je prevzela nadzor na jugu Jemna, Saleh pa je to takrat predstavil kot posledico protestov, ki so zamajali varnost države. Dediščina te Salehove igre je zdajšnji upor Hutijev, saj ga utemeljujejo z bojem proti Al Kaidi na Arabskem polotoku, vanj pa je zdaj vmešana celotna regija z glavnima rivaloma Savdsko Arabijo in Iranom, ki poglabljata razdor med suniti in šiiti po vsem Bližnjem vzhodu.