Javno podjetje Energetika Ljubljana je korak bližje k načrtovanemu povišanju cen ogrevanja. Svet ustanoviteljev je namreč dal soglasje k 6,18-odstotnemu povišanju izhodiščne cene ogrevanja glede na zadnjo veljavno povprečno ceno toplote. Ob tem pa velja opozoriti, da mora Energetika pred dejansko uvedbo povišanja cene ogrevanja pridobiti še soglasje gospodarskega ministrstva.

V Energetiki so izračunali, da bi to povišanje lastnika 70 kvadratnih metrov velikega stanovanja s priključno močjo sedem kilovatov in z 8400 kilovatnimi urami letne porabe energije za ogrevanje stalo dodatnih 23 evrov na leto oziroma nekaj manj kot dva evra na mesec. Letni strošek daljinskega ogrevanja za lastnika zgoraj omenjenega stanovanja bi po predlaganem povišanju tako znašal 571,5 evra.

Javno podjetje je svetu ustanoviteljev, torej županom, katerih občine so solastnice javnega holdinga, pojasnilo, da je povišanje cen potrebno, ker so morali zaradi vedno ostrejših zahtev Evropske unije in Slovenije opraviti več tehničnih in tehnoloških sprememb na proizvodnih napravah in na distribucijskem omrežju. V Energetiki so februarja pojasnili, da s tem povišanjem želijo le uskladiti cene toplote s stroški proizvodnje, ki po njihovi oceni trenutno ne odražajo realnega stanja.

Spomnimo, od navedenega povišanja cen ogrevanja so odvisni tudi nekateri investicijski načrti Energetike Ljubljana, denimo gradnja plinsko-parne enote v termoelektrarni toplarni v Mostah. Proizvodnja toplote bi bila s plinsko-parno enoto čistejša, saj bi se zmanjšale količine izpustov (predvsem dušikovih oksidov), hkrati pa bi Energetika izpolnjevala določila iz direktive o industrijskih izpustih. Namestnik direktorja Energetike Marko Notar je februarja letos povedal, da mora družba na leto ustvariti od 10 do 12 milijonov evrov prihodkov več, da bi pri bankah lahko zaprosila za posojila za financiranje tega predvidoma več kot 100 milijonov evrov vrednega projekta.