Afera Hit


(Miha Brejc. Foto: Tomaž Skale)

Datum: leta 1993
Epilog: odhod Mihe Brejca in Janeza Siršeta, direktorjev Varnostno-informativne službe
Dogodki: Ena največjih afer, povezanih z delovanjem civilne obveščevalne službe, je odtujitev obsežnega gradiva Visa (danes Sove), med drugim dokumentov o nadzoru igralnice Hit, kar je po razrešitvi z direktorskega položaja storil Miha Brejc, ko ga je na čelu Visa nasledil eden od Drnovškovih najtesnejših sodelavcev Janez Sirše. Brejc je kasneje zaradi nezaupanja v svojega naslednika dokumente v dveh velikih kovčkih predal parlamentarni komisiji, v javnost pa je prišlo tudi gradivo telefonskih prisluškovanj, v katerih je eden od uslužbencev Hita razlagal o nenavadnih povezavah med ministrom za turizem Siršetom, njegovim podjetjem Studio Vista in Hitom. Afera Hit je imela po mnenju analitikov več dimenzij, ključni del zgodbe pa se je vrtel okoli načrtov za privatizacijo tedaj perspektivne turistične in igralniške gospodarske družbe.
Boštjan Šefic, nekdanji namestnik direktorja Sove, 24. marec 2012: »Miha Brejc je oblikovanje nove civilne obveščevalne službe sicer dobro zastavil, a je z odtujitvijo dokumentov te svoje dosežke v veliki meri izničil. Da je iz službe odnesel gradivo, je bilo nesprejemljivo.«


Afera Depala vas


(Demonstracije v podporo Janezu Janši po aferi Depala vas. Foto: Tomaž Skale)

Datum: 20. marec 1994
Epilog: odstavitev obrambnega ministra Janeza Janše
Dogodki: Konec leta 1993 in v začetku naslednjega leta, ko je bil Janez Janša obrambni minister, se je pojavilo več dokumentov, za katere se je kasneje izkazalo, da so ponarejeni. Nastali naj bi v režiji nekaterih zaposlenih v specialni brigadi Moris, takratni vojaški obveščevalni službi (VOMO) oziroma na obrambnem ministrstvu. Njihov namen naj bi bil zmanjšati težo resničnim dokumentom o trgovini z orožjem. Štirje pripadniki 1. specialne brigade MORIS so kasneje v Depali vasi pri Domžalah ustavili avtomobil tajnega policijskega sodelavca Milana Smolnikarja ter ga pretepli in aretirali, ker naj bi imel v avtu ponarejene tajne dokumente. Pri preiskavi dogodka so bili na sopotnikovem sedežu najdeni sicer avtentični, a povsem nepomembni dokumenti, ki naj bi dokazovali Smolnikarjevo vohunjenje. Tedanji predsednik vlade Janez Drnovšek je Janšo zaradi vojaškega posega v civilno sfero razrešil s položaja obrambnega ministra.
Drago Kos, takratni kriminalistični inšpektor, 22. marec 2014: »Šlo je za načrtne ukrepe ministrstva za obrambo, ki so se izvajali izključno s ciljem odvrniti pozornost od trgovine z orožjem, v katero so bili vpleteni najpomembnejši možje na obrambnem ministrstvu, in onemogočiti notranjemu ministrstvu, da bi preiskalo kazniva dejanja, povezana s to trgovino.«


Afera Zavrč


(Preiskovalni komisiji DZ o aferi Zavrč je predsedoval Mirko Zamernik, njegov namestnik pa je bil Franc Kangler. Foto: Tomaž Skale)

Datum: 6. januar 1998
Epilog: odhod obrambnega ministra Tita Turnška in direktorja OVS Jožeta Sečnika
Dogodki: Incident ob slovensko-hrvaški meji se je zgodil, ko sta delavca OVS s službenim vozilom zašla na ozemlje sosednje države, tam pa ju je prestregla hrvaška policija. Po postopku je sodnik pripadnika OVS izpustil, kombi z drago pripadajočo tehnično opremo pa so hrvaške oblasti zadržale. Kje je na koncu končala oprema, še danes ni znano. Zaradi incidenta je parlament ustanovil preiskovalno komisijo, odstop obrambnega ministra Tita Turnška pa je zahteval celo glavni odbor SLS, katere član je bil Turnšek, ki je sicer pred tem z mesta direktorja OVS odstavil Jožeta Sečnika.
Ali Žerdin, novinar, 23. februarja 2010: »Čeprav je imela afera z vohunskim kombijem skorajda komične dimenzije, je bila na neki način vendarle družbeno koristna. Če nič drugega, je pokazala na kaotično stanje v obveščevalni službi obrambnega ministrstva. Državljanke in državljani pa smo izvedeli, da je tudi vojaška obveščevalna varnostna služba opremljena s sofisticirano tehniko, ki omogoča nadzor elektronskih komunikacij.«


Afera Sova


(S konspirativne lokacije Sove na Malem trgu 4 so izginili številni dokumenti. Foto: Tomaž Skale)

Datum: 14. november 2006
Epilog: /
Dogodki: Po odnašanju tajne dokumentacije s konspirativne lokacije Sove na Malem trgu 4 v Ljubljani, česar naj bi se skupaj lotila Janšev skrivnostni svetovalec Aleksander Lavrih in takratni direktor Sove Matjaž Šinkovec, so iz tajne službe začele uhajati najrazličnejše informacije. Tudi o skupnih obveščevalnih dejavnostih Sove in nemške obveščevalne službe BND pri spremljanju zahodnega Balkana. Gre za enega največjih fiaskov naše tajne službe. Sovine »tajnosti« so se v medijih pojavljale dnevno, med drugim tudi ta, da je obveščevalna služba plačala letalsko vozovnico za indijskega zdravilca takratnega predsednika Janeza Drnovška.
Janez Drnovšek, takratni predsednik države, 29. marca 2007: »Kaj počnejo naši negativci? Njihov poglavar je ves užaljen, ker sem njegovo veličino užalil z nekaj kritičnimi pripombami. In zato se mora maščevati. Nagnal je vse svoje pomagače, da najdejo kaj slabega, kaj blata za metanje. In brskajo in iščejo, pri tem jih nič ne moti, če uničujejo državne institucije, da bi le kaj našli, da bo gospodar zadovoljen.«