»Predsednik vlade mi v celoti zaupa in pravzaprav je zadeva banalna,« je po včerajšnjem sestanku s premierjem Mirom Cerarjem dejal obrambni minister Janko Veber. A iz poznejšega sporočila za javnost predsednika vlade tega popolnega zaupanja vendarle ni bilo mogoče razbrati. Cerar je namreč Vebru naložil, naj dopolni poročilo o analizi pozitivnih in negativnih vidikov privatizacije Telekoma, ki mu ga je predal Veber.

Premier tako pričakuje pisno pojasnilo, zakaj je minister to analizo naročil OVS, čeprav je bila prva analiza že zaupana civilnemu delu ministrstva. Obenem je predsednik vlade, ki se je v zadnjih dneh posvetoval z več pravnimi strokovnjaki, Vebru naložil natančnejšo utemeljitev pravne podlage za analizo OVS.

Neprimerne ultimativne izjave

Očitno pa so Cerarja razjezile izjave glavnega tajnika SD Dejana Levaniča, ki je napovedal možnost izstopa Socialnih demokratov (SD) iz koalicije, če premier oziroma Stranka modernega centra (SMC) ne bosta podprla ministra Vebra. Takšne ultimativne izjave je premier ocenil kot neprimerne in jih odločno zavrnil. »Tako zaradi teže očitkov kot zaradi takšnega odziva SD bo predsednik vlade zahteval posebej natančno pravno utemeljitev ravnanja ministra Vebra in OVS, da v luči omenjenega političnega pritiska glede končne odločitve predsednika vlade ne bo nikakršnega dvoma,« so sporočili iz Cerarjevega kabineta.

Levanič je po včerajšnji seji predsedstva SD svoje izjave nekoliko omilil ter poudaril, da Socialni demokrati ne grozijo z odhodom iz koalicije in da je treba umiriti strasti. Tudi prvak SD Dejan Židan je novinarska vprašanja, kaj bo stranka storila, če bo premier predlagal Vebrovo razrešitev, označil kot hipotetična in nanje ni želel odgovarjati. Je pa povedal, da ima Veber v predsedstvu polno podporo. Tako verjamejo, da je dober obrambni minister in da deluje zakonito. »Kot mi varujemo dobre ministre tudi drugih koalicijskih strank, pričakujemo, da bo vlada kot celota zaščitila dobre ministre naše stranke,« je dejal Židan. Po njegovem prepričanju je Veber tarča poskusa diskreditacije, katere namen je škodovanje sedanji vladi.

Neenotni sektorji OVS

Premier je včeraj tudi zaprosil parlamentarno komisijo za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb za pisno seznanitev z njeno dokumentacijo in ugotovitvami, ki naj bi bremenile ministra. Omenjena komisija je namreč ugotovila, da je Veber z naročilom vojaški obveščevalni službi prekoračil zakonska pooblastila. Vroča razprava o tem se je včeraj razvila v parlamentarnem odboru za obrambo. Predstavniki opozicijskih SDS in NSi so namreč vztrajali, da je minister zlorabil OVS v zasebne oziroma strankarske namene, da ocenjevanje prodaje Telekoma niti teoretično ne sodi v pristojnost OVS, da bi lahko to opravljala Sova... Presenetil jih je tudi včeraj razkrit dokument OVS o prodaji Telekoma, s katerega je direktor službe Gorazd Rednak umaknil oznako zaupnosti.

Iz delovnega osnutka OVS je razvidno, da različni deli službe o posledicah prodaje Telekoma povsem različno razmišljajo. Tako je na primer obveščevalni del izpostavil, da ne razpolaga s podatki, da bi pri prodajah telekomunikacijskih podjetij v tujini prišlo do morebitnih (škodljivih) vplivov na varnostno področje, medtem ko je v prvem delu dokumenta zapisano, da bi se ob morebitni prodaji Telekoma tujemu partnerju lažje ustvarili pogoji za kompromitiranje oziroma varnostno ogrožanje aktivnosti OVS in tudi drugih organov ministrstva. V prvem delu so tako ocenili, da je v obrambnem interesu, da kritična infrastruktura ostane v slovenskih rokah. Hkrati pa so dodali mnenje, da si ne predstavljajo, kaj bi kot kritično infrastrukturo izločili iz Telekoma, »ker Telekom je kritična infrastruktura«. Prav tako lahko tudi preberemo, da domači lastnik ne pomeni vedno večje nacionalne varnosti.

O roki v marmeladi in marmeladi za zajtrk

Člani odbora za obrambo iz vrst SDS in NSi, ki so tudi člani komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, so včeraj izpostavljali, da sta tako minister kot direktor OVS doslej zagotavljala, da pisnih poročil vojaške obveščevalne službe ni bilo in da je šlo zgolj za ustno obveščanje. Zato po njihovem prepričanju včeraj objavljeno poročilo OVS kaže, da je minister lagal in zavajal komisijo. Podvomili so o verodostojnosti tega dokumenta, ocenili, da so ministra zopet dobili z rokami v marmeladi, in celo poudarili, da bi moral minister ne le politično, temveč tudi kazensko odgovarjati.

»Res za zajtrk pojem košček kruha z maslom in marmelado, to pa je tudi vse, kjer je Vebrova roka v marmeladi,« je odgovarjal obrambni minister. Ob tem je poudaril, da je bila včeraj razkrita informacija OVS avtentična, a ker gre zgolj za delovni osnutek, nima statusa uradnega dokumenta. Ker je OVS po Vebrovih besedah prišel do podobnih ugotovitev kot uprava za zaščito in reševanje, katere poročilo so vladi poslali že pred naročilom obveščevalno-varnostni službi (z njega je bila oznaka interno umaknjena v petek), tega poročila niso dopolnjevali. Minister je ponovno zagotovil, da je naročilo o pripravi analize prodaje Telekoma posredoval različnim službam ministrstva, da je tudi OVS zbiral zgolj javno dostopne podatke in da torej ni šlo za nikakršno izvajanje posebnih postopkov pridobivanja informacij.