»Takoj ko sem prišel na pogovor k predsedniku sodišča, sem mu dejal, da se bom umaknil,« nam je v telefonskem pogovoru pojasnil ljubljanski preiskovalni sodnik Andrej Baraga, ki se je znašel v soju medijskih žarometov zaradi kritičnih tvitov (nekateri med njimi, milo rečeno, niso bili ravno posrečeni) zoper politiko in politike. Najbolj so v oči zbodli tisti, v katerih je kritiziral nekdanjo predsednico vlade Alenko Bratušek, saj je pred dnevi odobril hišno preiskavo prav v preiskavi zoper njeno sporno kandidaturo za evropsko komisarko, poslankin odvetnik Aleksander Čeferin pa je že napovedal, da bo zaradi sodnikovega tvitanja zakonitost hišnih preiskav izpodbijal. »Korl bi bil ravno pravšnji za komisarja, kar naj tam dela škodo, mi pa se odpočijmo od njega in AB, ki je k sreči že prešibka za še kaj,« se je sodnik julija lani obregnil ob včeraj preiskovano Bratuškovo.

Odločitev je zorela dalj časa

Ko smo danes na sodišču Barago povsem naključno srečali med zapuščanjem pisarne predsednika sodišča, nas s svojo odločitvijo še ni želel seznaniti, deloval pa je povsem brezskrbno. Tudi popoldne, potem, ko je kolegov umik iz sodniških vrst že obelodanil predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik, je pojasnil, da je ta odločitev zorela dalj časa: »Glejte, življenje teče dalje. Če že vsi berejo moj twitter, naj preberejo še nekaj tvitov iz novembra 2011.« In res je Baraga že tedaj med drugim zapisal: »Odločitev je dozorela – čas je, da črno togo zamenjam z rdečo (takšne nosijo odvetniki, op. p.).« A si je pozneje očitno premislil, saj je ostal sodnik, med drugim pa zapisal tudi: »Uspel sem najti nove izzive pri svojem delu, začinjenem z operativo, kar mi čisto ustreza, zato kakšen drastičnejši korak ne bo potreben.«

Usodni korak je vendarle sledil danes, ko je nekoliko ekscentrični, vendar strokovni sodnik napovedal svoje slovo od sodniške toge. A ker do nadaljnjega še ostaja sodnik, je Pogačnik zahteval tudi disciplinski postopek zoper Barago in izredno izdelavo ocene sodniške službe oziroma nadzor njegovega preteklega dela. »Zaveda se napake in škode, ki jo je povzročil sodišču in sodstvu,« je povedal Pogačnik in dodal, da bo sodniško društvo pozval, naj pripravi načelno mnenje glede tovrstnih sodniških prostočasnih dejavnosti. Predvsem zato, da ne bi še kakšnemu sodniku »spodrsnilo«, bi moral svet za sodniško etiko v sodniškem društvu postaviti jasna pravila o prisotnosti sodnikov na družabnih omrežjih in njihovem komuniciranju z globalnim občinstvom.

Previdnost velja že v trgovini

Predsednica sodniškega društva Janja Roblek poudarja, da so že na lanskih dnevih slovenskega sodstva govorili o sodniški etiki in sodobnih načinih komuniciranja. Sklep? Sodniki se morajo tudi zasebno zavedati svoje funkcije in poskrbeti za pričakovano dostojnost izražanja. »Od sodnikov se pričakujejo zadržanost, občutek za pravo mero in spoštljiv govor o obravnavanih vprašanjih. Sodniki naj se načeloma ne bi preveč vpletali v dnevnopolitična dogajanja in komentiranje političnih tem. O kakšnih spremembah zakonodaje pa imamo lahko mnenje in ga tudi izrazimo, toda v obliki konstruktivne razprave. Sodniku kot intelektualcu ne smemo preprečiti odzivanja na družbena stanja,« razmišlja Roblekova in dodaja, da Baragov način izražanja prek tviterja ni primeren za sodnega funkcionarja.

Do bodoče konkurence – če bo Baraga res prestopil med odvetnike – je precej manj kritičen ljubljanski odvetnik in doktor prava Blaž Kovačič Mlinar: »Njegovo tvitanje je bilo res nespretno, vendar mu zaradi tega ne bi bilo treba odstopiti. Je pa res, da se je na določenih funkcijah treba zavedati svoje javne podobe, čeprav ima seveda vsakdo tudi svoje zasebno življenje. Tudi sam kot odvetnik že v trgovini pazim, kako se izražam,« razlaga Kovačič Mlinar, ki tudi ni prepričan, da Baragov odstop samodejno pomeni tudi nezakonitost njegove odredbe za hišno preiskavo.