Evropski poslanci niso dejavni zgolj v prostorih evropskega parlamenta v Bruslju in Strasbourgu, ampak tudi doma.

Zato poleg plače, dnevnic in drugih nadomestil prejemajo tudi tako imenovano splošno mesečno nadomestilo stroškov v višini 4320 evrov, namenjeno zlasti kritju stroškov (najemnina, telefon, poštne storitve, časopisi, knjige, računalniki), vezanih na vodenje lokalne pisarne. Pravilnik o porabi nadomestila določa, da s temi sredstvi ne smejo posredno ali neposredno financirati političnih strank, temveč so ta namenjena zgolj in izključno za aktivnosti evropskega poslanca. »Z zaračunavanjem najemnine bi politična stranka koristila sredstva evropskega parlamenta, kar se lahko šteje kot posredno financiranje in morebitno navzkrižje interesov,« so jasni bruseljski pravilniki.

Kje »domujejo« naši evropski poslanci?

V oči najbolj bodejo podatki, razvidni s spletnih strani evropskih poslancev iz vrst SDS Milana Zvera, Romane Tomc in Patricije Šulin. Vsi trije so si namreč pisarne uredili na Trstenjakovi 8, v prostorih stranke. Kot smo že poročali, so slovenski demokrati kupno pogodbo za svojo vilo v višini okoli 1,8 milijona evrov – od tega je SDS 537.755 evrov plačala iz lastnih sredstev, za razliko pa so najeli hipotekarno posojilo pri Abanki Vipi – sklenili konec leta 2007, iz stranke pa so nam tedaj zagotovili, da bodo hipotekarno posojilo v skladu s pogodbo poplačali leta 2017. Vse tri poslance smo povprašali, ali vsak mesec porabijo nadomestilo stroškov in za kaj, ali plačujejo najemnino SDS in zakaj si pisarn niso uredili na drugih naslovih, vendar nam svojih odgovorov niso posredovali. Zver je sicer v preteklosti že »domoval« na drugem naslovu, na Prešernovi cesti 9, nasproti poslopja vlade in urada predsednika republike.

Prekrivata se tudi naslova ljubljanske pisarne Lojzeta Peterleta in sedeža stranke NSi. »Res je, da ima pisarno na Cankarjevi 11 v Ljubljani, kjer je tudi sedež NSi, a so prostori popolnoma ločeni in niso v lasti istega najemodajalca,« poudarjajo v Peterletovi pisarni. Za kaj porabi sredstva v višini 4320 evrov, nam niso pojasnili.

Naslov poslanske pisarne na sedežu svoje stranke za zdaj ohranja tudi Franc Bogovič. »Stroške iz postavke, povezane s prostorom, smo začeli koristiti šele ta mesec, ko je Bogovič sklenil pogodbo za najem poslovnih prostorov v Ljubljani,« pravi Bogovičeva asistentka Lejla Kogej. Bivši predsednik SLS se namreč z Beethovnove seli v pisarno v Kersnikovi ulici.

Poslancem ni treba predložiti računov

V evropskem parlamentu pojasnjujejo, da obstajajo meje, za kaj lahko evropski poslanci porabijo splošno mesečno nadomestilo stroškov, ker gre za pavšal, pa jim ni treba izkazovati porabe tega nadomestila z računi. Z morebitnimi konflikti interesov smo seznanili tudi računsko sodišče, a primerov (še) ne morejo komentirati. Naše vprašanje bodo obravnavali kot tako imenovano pobudo za revizijo. »Računsko sodišče bo pri revidiranju poslovanja političnih strank preverilo tudi oddajo prostorov strank v najem ali podnajem,« zagotavljajo.

Medtem ko ima stranka SD svoj sedež na Levstikovi 15, si je evropska poslanka Tanja Fajon svojo pisarno uredila na Emonski cesti. Kot pravijo v njeni pisarni, mesečno nadomestilo splošnih stroškov navadno porabijo v celoti, pri tem pa so navedli tudi konkretne stroške: najem, prevozi, parkirnine, kliping storitve, časopisne naročnine, tisk vizitk in brošur, organizacija dogodkov... Na vprašanje, zakaj si tudi Fajonova ni uredila pisarne na sedežu SD, nam je njena asistentka Maja Kezunović Krašek odgovorila, da evropski poslanci niso le zastopniki svoje stranke, temveč predstavniki vseh svojih volilcev in državljanov Slovenije. Podrobne podatke, za kaj porabijo omenjeno nadomestilo, so nam navedli tudi v pisarni Igorja Šoltesa na Trgu OF 13, kjer ima po Ajpesovih podatkih svoj sedež še vedno tudi »njegova« stranka Verjamem. A v Šoltesovi pisarni pojasnjujejo, da je najemno pogodbo sklenil evropski poslanec in da predstavniki stranke od podpisa pogodbe (avgusta 2014) niso nikoli delovali v teh prostorih.

Spomnimo: Jelko Kacin si je v času, ko je bil evropski poslanec, svojo pisarno uredil v prostorih, kjer je gostovala tudi zadolžena LDS. V podobnem položaju pa je še vedno Ivo Vajgl, ki je bil v evropski parlament nazadnje izvoljen na listi DeSUS, a zgolj na videz. Pisarno ima namreč v poslovni stavbi na Dunajski cesti 106, kjer ima sedež tudi njegova nekdanja stranka Zares, vendar sta pisarni ločeni. Najemnino za prostore plačuje vsaka stranka posebej.