Piada – osnovni recept

Potrebujemo: 1 kg krušne moke, 20 g morske soli, 2 dl olivnega olja, toplo vodo.

Priprava: Moko vsujemo v skledo in vanjo naredimo vdolbino. V to vdolbino vsujemo sol in vlijemo olje. Dobro premešamo in dodamo dovolj vode, da se testo drži skupaj – ampak ne preveč! Oblikujemo v kroglo in močno mesimo vsaj pet minut, da testo postane gladko in elastično. Kepo pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo počivati pol ure. Nato testo razvaljamo v »salamo« in ga razdelimo na deset enakih delov, ki jih oblikujemo v kepe. Vsako kepo s prsti sploščimo v palačinko in jo na tanko (2–3 milimetre) razvaljamo, da postane lepo okrogla. Veliko ponev dobro segrejemo in vanjo položimo prvo piado. Če se pojavijo mehurji, jih potlačimo. Ko se na spodnji strani pojavijo rjave pege, piado obrnemo in enako zapečemo na drugi strani. Če jih spečemo preveč, jih lahko nekaj dni hranimo v hladilniku. Vsako posebej nadevamo s poljubnim nadevom in jo prepognemo na polovico ali zvijemo kot palačinko. Tik preden jo postrežemo, jo lahko še malo popečemo in narežemo na trikotnike. Postrežemo jih lahko kot samostojno jed ali morda s solato, odlično se obnesejo kot priloga, slastne pa so za zajtrk, malico, kosilo ali večerjo.

Piade s pestom in pršutom

Potrebujemo: Za vsako porcijo posebej eno piado (glej osnovni recept), 2 žlički pesta po genovsko, 2 rezini pečenega pršuta (ali nekaj rezin kraškega), nekaj češnjevih paradižnikov, pest rukole ali list solate, 1 žlico sveže naribanega parmezana.

Priprava: Polovico piade namažemo s pestom, drugo polovico nadevamo s pršutom in narezanimi češnjevimi paradižniki ter rukolo. Čez obe polovici naribamo parmezan in polovico s pestom zapognemo čez polovico s pršutom. Nekoliko potlačimo z roko, nato piado položimo v segreto ponev in jo počasi pečemo najprej na eni in nato še na drugi strani. Navadno je dovolj popečena, ko začne dišati po pečenem pršutu in se iz pesta začne izločati olivno olje. Postrežemo s solato in črnim vinom.