Nemško podjetje Lunos GmbH na slovenskem trgu in v državah bivše Jugoslavije zastopa podjetje Lunos, d. o. o., Ljubljana, naš sogovornik pa je njegov direktor Milan Kuster.

Pravite, da klasični ventilator ne ustvarja podtlaka, Lunosov pa ga.

»Drži in to je temeljna prednost. Klasični ventilatorji so aksialni, Lunosov pa je radialen. Podtlake ustvarjamo v umazanih prostorih, drugje pa imamo vstopne enote svežega zraka. Rešetke na vratih svetujemo v kopalnici, kjer je glavna ventilatorska enota, sicer pa pod vrati potrebujemo le dva milimetra prostora. Če so vrata tesno zaprta ali imajo pragove, kar danes ni več pogosto, svetujemo vgradnjo elementa za prehod zraka med prostori ali rešetko. Neverjetno je, kako dobro deluje ta sistem.«

Kakšna je cena teh sistemov?

»To je odvisno od številnih podrobnosti, postavitve ... Za ilustracijo vzemiva približno ceno. V dvosobnem stanovanju bi na primer potrebovali tri vhodne enote ter eno ventilatorsko, kar z davkom in montažo stane približno 700 ali 800 evrov. To pomeni od 15 evrov naprej na kvadratni meter z montažo in davkom. Nekoliko boljši model je seveda nekoliko dražji.«

Centralni sistem za večstanovanjske enote

V večstanovanjskih hišah je zračenje praviloma izvedeno preko vertikalnih zračnikov. Kako je v tem primeru?

»Če je vertikala, na katero so priključeni obstoječi ventilatorji, dobra in se večina stanovalcev odloči za to izvedbo, na stropu vertikale montiramo posebne enote, ki ustvarjajo podtlak po vsej vertikali, in potem v kopalnicah samo namestimo difuzorje. V tem primeru lahko uredimo prezračevanje dvosobnega stanovanja za bistveno nižjo ceno, za približno 300 evrov ali še manj. Največja težava pri tem je, da se vsi stanovalci v nekem bloku ne odločijo za to, da bi si prezračevanje uredili hkrati, in se zato ureja posamezno. V Nemčiji imajo na primer dovolj velike rezervne sklade, vzdrževalci v načrtih predvidijo različne ukrepe in potem vsako leto nekaj naredijo. Tudi prezračevanje. Pri nas pa se to začne in konča pri soglasjih, in to zato, ker sta na primer fasada in streha skupni element objekta, okna pa sodijo pod individualno vzdrževanje. Tako se gleda tudi na prezračevanje.«

Kje lahko kupci kupijo in naročijo te sisteme? Samo pri vas?

»Stanovanje ni enako stanovanju. Potrebujemo tloris objekta oziroma vsaj skico z okni in funkcijo prostorov ter podatek o sestavi zidu. Potem vsaki stranki naredimo brezplačen vris elementov z zračnimi tokovi in ponudbo. Opravljamo tudi oglede na objektih in naši trije komercialisti so ves čas na terenu, vsaj polovico izvedb pa naredimo na osnovi tlorisa. Ko pride monter, lahko na licu mesta izbere nekoliko drugačno mikropozicijo. Na mesec izdelamo vsaj dvesto ponudb in med šestdeset in sto vgradenj. Naš promet raste za približno 30 odstotkov letno.

Zelo se pozna, da ljudje vse bolj spoznavajo problematiko prezračevanja. Pred leti je bilo ogromno vprašanj, danes pa je Lunos profilirano in dobro poznano podjetje. Smo uspešnejši od konkurence in obvladujemo več kot 60 odstotkov trga. Nismo najcenejši, a pri nas ni reklamacij, kar je zelo referenčno. Na leto vgradimo petsto do šeststo prezračevalnih sistemov.« (hh)