Le nekaj dni pred samohvalo kmetijskega ministra Dejana Židana v državnem zboru, češ, kako vzorno njegovo ministrstvo skrbi za lipicance, so zaposleni v Kobilarni Lipica (KL) njene nadzornike pisno pozvali, naj se zaradi nevzdržnih kadrovskih razmer, ki ogrožajo oskrbo (in s tem varnost) konj, takoj sestanejo in najdejo rešitev. Svet KL je zasedal v torek zvečer in bil pretresen nad poročilom vodstva kobilarne o razmerah v njej, zato so kmetijsko ministrstvo pozvali k takojšnjemu ukrepanju.

Konec predstav lipiške jahalne šole?

V Lipici imajo trenutno 346 konj, pa nobenega kovača. Močno jim primanjkuje tudi hlevarjev in konjarjev, zato imajo velike težave z zagotavljanjem primerne oskrbe in nege konj, ogroženi so celo rejski program in preizkusi delovnih sposobnosti lipicancev. V Lipici je premalo tudi jahačev, posledično so pod vprašajem predstave lipiške jahalne šole, ki pritegnejo največ obiskovalcev. »Že letos se lahko zgodi, da se bomo morali odpovedati večjemu številu, če ne v celoti, nastopov lipiške jahalne šole, ki je glavni vir financiranja Kobilarne Lipica iz gospodarske dejavnosti, povezane z javno službo,« je pisno posvarilo vodstvo KL.

Lani je iz Kobilarne Lipica odšlo deset delavcev (prostovoljno, iz krivdnih ali poslovnih razlogov, zaradi nesposobnosti, zaradi poteka pogodbe o zaposlitvi za določen čas…), ministrstvo za kmetijstvo pa je kar pol leta zadrževalo program dela KL in kadrovski načrt za leto 2014, ki je predvidel nadomestne zaposlitve. Vlada je program dela KL za leto 2014 sprejela šele oktobra (za leto 2013 ga sploh ni!), MKGP je soglasje za nove zaposlitve – in še to le za šest namesto za pripadajočih devet – dalo novembra, mesec dni kasneje pa še svet KL, zato je kobilarna konec lanskega leta uspela zaposliti zgolj tri ljudi. Sledilo je mnenje pravnikov MKGP in ministrstva za javno upravo, da je soglasje za nove zaposlitve veljalo le za leto 2014 in da ga ni mogoče prenesti v to leto. Do konca aprila naj bi iz Lipice odšlo dodatnih pet konjarjev in hlevarjev. Bodo gnoj v tem kulturnem spomeniku kidali politiki? Še bolj neprijetno bi bilo, če bi – kljub favoriziranju kobilarne – to morali početi na roke, saj denarja za nakup prepotrebnega stroja za nakladanje hlevskega gnoja ni.

Ministrstvo za kulturo pa nič!

Kmetijsko ministrstvo je lani Kobilarni Lipica za javno službo namenilo okoli 2,8 milijona evrov; od načrtovanih 41.000 evrov za investicije in vzdrževanje kulturnega spomenika pa le 9000 evrov. »Neizplačevanje denarja, namenjenega investicijskemu vzdrževanju, vodi v drastično znižanje rednega in kakovostnega vzdrževanja kulturnega spomenika. To stanje traja že nekaj let, zato infrastruktura vidno propada,« je eno od svarečih opozoril iz letnega poročila KL za lani. Glede na to, da je Kobilarna Lipica najpomembnejši kulturni spomenik v državi (zaradi črede konj, kulturne krajine, spomeniško zaščitenih objektov…), se postavlja vprašanje, kje je ministrstvo za kulturo. Lipica zanj očitno ne obstaja več. Imajo sicer svojega člana v svetu KL, a je pravnik, ne strokovnjak za kulturno dediščino, kar bi bilo bolj logično. Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je tudi na nedavno skupno sejo parlamentarnih odborov za gospodarstvo in za kmetijstvo, na kateri so govorili o težavah v Lipici, poslala pravnika. In kaj je povedal ob dejstvu, da je najpomembnejši kulturni spomenik v državi ogrožen? Popolnoma ničesar!

Kulturniki bi morali biti še toliko bolj na preži, ker bo leto 2015 prelomno tudi za Kobilarno Lipica, ne le za tamkajšnjo gostinsko-turistično dejavnost (polovico hotela Maestoso in hiško za golf), ki ju je – skupaj z družbo Lipica Turizem (LT) – vlada nedavno prenesla v upravljanje Slovenskemu državnemu holdingu (SDH). LT najverjetneje v kratkem čaka stečaj, kar utegne negativno vplivati tudi na poslovanje kobilarne. »Nikjer na svetu ni, da bi en slap šumel, zraven pa ne bi bilo gostinske ponudbe. To ločevanje gostinsko-turistične dejavnosti od kobilarne nima nobenega smisla,« je nedavno opozorila poslanka Združene levice Violeta Tomič.