Prihodnji teden naj bi državni zbor sprejel spremembe zakona o zakonski zvezi, s katerimi bi povsem izenačil pravice raznospolnih in istospolnih parov. V kampanjo proti tej izenačitvi se je – tako kot pred tremi leti v kampanjo proti družinskemu zakoniku – aktivno vključila tudi Katoliška cerkev na Slovenskem. Tako so starši otrok, ki obiskujejo verouk v enem od ljubljanskih župnišč, pred dnevi prejeli pismo, v katerem jih župnik poziva, naj poskušajo spremembe zakona preprečiti, in sicer tako, da pišejo članom parlamentarnega odbora za družino. Dodal je tudi obrazec, ki naj ga v znak nestrinjanja z »redefinicijo zakonske zveze« izpolnijo in pošljejo poslancem.

»Običajno se v take stvari ne bi vpletal, če ne bi kazalo, da jo bomo z novim družinskim zakonikom ubrali v slab(š)o prihodnost,« je poudaril župnik. Poanto novega zakonika je ponazoril, kot je tudi sam zapisal, zelo po domače: »Ko hočemo predati svoje posestvo naprej in želimo, da bo še naprej dobro uspevalo, ga bomo predali kakšni dobri družini. Vemo namreč, da (če bo vse prav) bodo iz take družine izšli tudi otroci in je mnogo večja verjetnost, da bo posestvu zagotovljena dobra prihodnost. Enako je tudi s prihodnostjo naše domovine. Tisti politiki, ki resnično želijo naši domovini dobro prihodnost, bodo podpirali družine, drugače je njihov dober namen le na jeziku.« Ob tem je starše napotil k poslušanju oddaje Za življenje na Radiu Ognjišče, v kateri je generalni tajnik Slovenske škofovske konference dr. Tadej Strehovec poslušalce prav tako pozval, naj poskusijo preprečiti spremembe zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZZDR) tudi tako, da se obrnejo na poslance. Redefinicija zakonske zveze bi namreč po njegovih besedah odprla vrata »delikatnim temam«. Kot prvo je navedel, da se bo odprlo vprašanje, kdo lahko posvoji otroke. »Če bo prišlo do redefinicije, jih bo lahko posvojil vsak, tudi dva, ki živita v istospolni skupnosti, v kateri otrok ne bo užival bodisi očetovstva oziroma materinstva,« pravi Strehovec.

Predlagatelj sprememb zakona dr. Matej T. Vatovec iz Združene levice poudarja, da lahko že po trenutno veljavni zakonodaji posameznik, ki živi v istospolni skupnosti, posvoji biološkega otroka svojega partnerja – tovrstnih posvojitev je bilo v Sloveniji doslej okoli 15. Z uveljavitvijo sprememb zakona bosta to možnost imeli tudi osebi istega spola, ki bosta v zakonski zvezi.

Lani 580 vlog, a le 44 posvojitev

Ob tem izpostavlja, da center za socialno delo (CSD) najprej preveri splošno ustreznost kandidirajočega para in da za vsakega otroka posebej išče primerno družino. Tako je bilo jeseni 2014 na centrih za socialno delo skupno 580 vlog, posvojitev pa je bilo lani le 44. »Do posvojitve pride le v primeru, ko CSD presodi, da je posvojitev v največjo korist otroka. V množici petsto kandidatov za posvojitev bo tako izbran najprimernejši par, ne glede na to, ali gre za istospolnega ali raznospolnega,« pravi Vatovec.

Redefinicija zakonske zveze in učni načrti

Po Strehovčevih navedbah bo redefinicija zakonske zveze za sabo potegnila tudi spremembe učnih načrtov. »V vseh javnih in tudi zasebnih šolah bo treba redefinirati pojem družine in zakonske zveze. Kdor temu ne bo sledil, bo obtožen sovražnega govora, diskriminacije, ideologije…« Tudi ta trditev po prepričanju zagovornikov enakih pravic raznospolnih in istospolnih parov ni utemeljena. Kot izpostavljajo v Združeni levici, v Sloveniji že deset let velja zakon o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti, pa zaradi tega ni prišlo do posebnih sprememb učnih načrtov. »Tudi v prihodnje bodo poleg večinske heteroseksualne družine obstajale tudi enostarševske družine – teh je okoli 25 odstotkov – in družine, v katerih sta partnerja istospolno usmerjena,« poudarja Vatovec.

Strehovec je na Radiu Ognjišče predvidel tudi, da se bo s spremembami ZZZDR postavilo vprašanje financiranja zasebnih šol pri nas. »Če ne bodo sledile tej državni ideologiji, bodo lahko izgubile svoje finančne prispevke,« je zatrdil. Družinski svetovalni centri, ki ne bodo imeli tudi programov za homoseksualne skupnosti, pa bodo po prepričanju generalnega tajnika SŠK obtoženi, da so diskriminatorni, in ne bodo upravičeni do javnega financiranja.

S temi navedbami se v Združeni levici, ki sicer ne podpira javnega financiranja zasebnih šol, ne strinjajo. Po njihovih besedah je ustavno sodišče ravnokar presodilo, da mora država stoodstotno financirati izvajanje javno veljavnega programa v zasebnih osnovnih šolah. Javno veljavni program pa mora biti v vseh osnovnih šolah enak, sekularen in vrednostno nevtralen. To je njegova definicija. »Sprejemanje zakonodaje, ki prinaša enakopravnost in odpravlja diskriminacijo, je udejanjanje osnovnih postulatov Ustave Republike Slovenije,« poudarja Vatovec. Strehovčeve besede glede družinskih svetovalnih centrov pa ocenjuje kot nepotrebno zastraševanje.

Posploševanje kot način vnašanja strahu

A »delikatne teme«, do katerih naj bi pripeljala izenačitev pravic raznospolnih in istospolnih partnerjev, se za Strehovca še ne končajo. »Če gremo še naprej – prepričan sem celo, da se s tem odpirajo vrata omejevanju svobode govora. V Veliki Britaniji so sprejeli takšen zakon in danes imamo primer, ko ljudje izgubijo službe, ker si upajo javno povedati, da je zakonska zveza skupnost očeta in mame oziroma da je za otrokov razvoj pomembna komponenta materinstvo in očetovstvo,« je poslušalce svaril generalni tajnik SŠK.

»Nizozemska, Belgija, Francija, Španija, Velika Britanija, Kanada, velik del ZDA, ki so sprejele podobne ureditve, kot je glede izenačitve pravic parov predlagana pri nas, niso države, ki bi jih povezovali z omejevanjem svobode govora, tudi na tem področju ne,« odgovarjajo v Združeni levici. In dodajajo, da so posplošene izjave, h kakršnim se je zatekel tudi Strehovec, način vnašanja nepotrebnega strahu med ljudi. »Novela zakona preprosto prinaša enakost pred zakonom in številne pravice tistim, ki so jim bile neupravičeno odrekane.«