Približno 50 strani obsegajo izhodišča za pripravo visokošolskega zakona, ki so jih včeraj z ministrstva po besedah ministrice Stanke Setnikar Cankar poslali vsem deležnikom. Za študente, današnje in bodoče, je najpomembnejše izhodišče, ki še naprej zagotavlja brezplačen študij na prvi in na drugi bolonjski stopnji. Izrednega študija naj po novem ne bi bilo več. Nadomestil naj bi ga delni študij, ki naj bi se od polnega (dosedanjega rednega) razlikoval le v časovnem obsegu, namenjenem izpolnjevanju obveznosti, ne pa tudi v za neki program predvidenih obveznostih.

Delni študij naj bi bil namenjen predvsem študentom, ki ga bodo opravljali poleg zaposlitve, vendar naj to ne bi bilo pravilo. Oba pa naj bi bila brezplačna, a le enkrat v življenju (vključno s predvidoma enim ponavljanjem). Tisti, ki študija ne bodo dokončali, bodo del denarja, ki jim ga je za to namenila država, morali vrniti. Študentske pravice naj bi imeli tako študentje polnega kot delnega študija, vendar slednji le, če ob tem ne bodo zaposleni. Tudi doktorski študij naj bi bil delno sofinanciran, ohranili pa naj bi tudi tako imenovane mlade raziskovalce.

Izhodišča med drugim predvidevajo stabilnejše financiranje visokošolskih zavodov, za kar naj bi poskrbele triletne pogodbe; uvajajo nove oblike visokošolskih zavodov (politehnike) ter deležnike pozivajo k razmisleku o izvajanju delov študija v tujem jeziku, kar bi prineslo njegovo večjo internacionalizacijo. Po prvih akreditacijah programov naj bi kasneje zadostovale le akreditacije zavodov, možne pa naj bi bile tudi kombinacije slovenskih in mednarodnih akreditacij.

Deležniki, ki jih visokošolski zakon zadeva, se včeraj na obsežna izhodišča še niso odzivali. O pripombah se bodo s predstavniki ministrstva na skupnem srečanju pogovarjali 3. marca, že ta mesec pa bodo o izhodiščih razpravljali člani sveta za visoko šolstvo. Ministrica Setnikar-Cankarjeva pričakuje, da bo zakon o visokem šolstvu do konca letošnjega leta prestal parlamentarno proceduro. Glede na tesno povezanost visokega šolstva z raziskovalno dejavnostjo pa na ministrstvu razmišljajo celo o povezovanju obeh področij v en sam zakon.