Strategija obnove pripravljena

»Vzdušje je pozitivno, ljudje so pristopili in vidijo luč na koncu tunela,« je optimist župan Valter Mlekuž. »Strategija obnove je pripravljena. Izdelal jo je priznani strokovnjak dr. Jože Duhovnik. Vse je tudi finančno ovrednoteno. Z deli bi morali začeti vsaj aprila. Pogovarjamo se s stečajno upraviteljico in družbo Heta Asset Resolution, naslednico Hypo Leasinga, ki je lastnik restavracije Prestreljenik 2200 metrov visoko, krožne kabinske žičnice in parkirišč na spodnji postaji.« O številkah župan ni hotel govoriti, kot tudi ne o podrobnejših načrtih. »Ko bo vse pripravljeno za začetek del, bomo obvestili tudi javnost,« je obljubil.

Razveseljivo je, da so takoj po napovedih, da bo občina prevzela pri obnovi Kanina vajeti v svoje roke, začeli prihajati tudi potencialni vlagatelji. Zadnji prav na pustno soboto. O tem Mlekuž pravi: »Danes ni nekoga, ki bi prinesel 50 milijonov evrov in bi začeli z obnovo smučarskih naprav in hotelov. Poleg Rusov se za hotele in tudi smučišče resno zanimajo Kitajci in Italijani, kličejo pa nas tudi potencialni vlagatelji iz drugih držav. Pogovarjali se bomo tudi z bovško razvojno zadrugo, ki jo je že pred časom zanimal zagon Kanina. Pred kratkim so bili na obisku tudi hotelirji s Selle Nevee, ki so močno zainteresirani za delovanje smučišča na naši strani.«

Prenos lastništva na občino

Bovški župan je razrešil prejšnji komisiji za rešitev Kanina in ustanovil novo, ki jo vodi poslanec in nekdanji župan Danijel Krivec. »Postavili smo si cilj, da konec leta ponovno zavrtimo naprave na našem edinem visokogorskem smučišču. Medtem iščemo strateškega partnerja, da posodobimo naprave in se potem začnemo pripravljati na nadgradnjo. Kanin bo treba razvijati naprej, alternative smučanju za razvoj turizma ni,« je prepričan Danijel Krivec, ki dodaja, »minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je že za letos predvideli tri milijone evrov za obnovo žičniškega sistema na Kaninu. Pogoj pa je seveda, da premoženje prenesemo na občino.«

Kako pomembno je kaninsko smučišče za bovško občino, pove podatek, da od približno 200 ponudnikov posteljnih zmogljivosti jih trenutno posluje nekaj manj kot 40. Po besedah Janka Humarja, direktorja Lokalne turistične organizacije, je pozimi zasedenost v Bovcu 90 odstotkov nižja kot je bilo v preteklosti, ko je obratovala kaninska žičnica. Do konca aprila naj bi ustvarili le okoli 2000 prenočitev. S tem pa je povezana nezaposlenost in mrtvilo v dolini, ki mu svoje dodaja še največkrat nepotrebna zaprta cesta čez 1611 metrov visok prelaz Vršič.