Potem ko smo poročali, da je evropska poslanka iz vrst SDS Patricija Šulin zaposlila sina predsednika slovenskih demokratov Janeza Janše, je poznavalce bruseljskega dogajanja bolj kot ta nepotistična oziroma klientelistična zaposlitev presenetilo dejstvo, da Žana Janše ni mogoče najti v javni bazi bruseljskih asistentov. Še zlasti pa domnevna obrazložitev, s katero naj bi dosegel svojo anonimnost: da je sin političnega zapornika, zaradi česar bi lahko bila ogrožena tako on sam kot tudi evropski parlament. Iz pisarne Patricije Šulin so tedaj sporočili, da »postopek objave imena na spletni strani evropskega parlamenta še poteka«, kar je sicer trajalo še dva tedna po medijskem razkritju njegove zaposlitve.

Italijanski poslanci svojega imena niso skrivali

V tem času smo na Šulinovo in na službo evropskega parlamenta za odnose z javnostmi naslovili več vprašanj o Janševi zaposlitvi. Evropska poslanka iz vrst SDS nam nanje sploh ni odgovorila, v parlamentu pa so bili redkobesedni. »Asistenti lahko zahtevajo, da se njihovo ime ne objavi, če je njihova varnost ogrožena. Zahteva mora biti naslovljena na generalni sekretariat, ki sprejme odločitev. To se je zgodilo nekajkrat,« so nam sporočili. V katerih primerih, nam niso razkrili, je pa v bruseljskih krogih mogoče slišati, da tudi nekateri italijanski poslanci in njihovi asistenti, ki so bili močno vpeti v boj proti mafijskim združbam, svojega imena niso skrivali.

V Bruslju tudi nismo dobili odgovora na vprašanje, na podlagi česa so sprva ocenili, da bi bil lahko Žan Janša ogrožen, in kdo je sedaj sprožil postopek vpisa njegovega imena v javno bazo podatkov. Neuradno pa je mogoče slišati, da naj bi pristojna služba evropskega parlamenta ob zaposlitvi Žana Janše dobila zahtevo, da se njegovo ime izvzame iz sicer obvezne objave asistentov evropskih poslancev. Ker pa tej zahtevi niso bili priloženi nobeni dokazi oziroma pojasnila, ki bi utemeljevali resne trditve o varnostnem tveganju za evropski parlament ali asistenta samega, so se odločili, da objavo imena zadržijo, dokler prosilec zahteve ne dopolni. Vendar naj do tega ne bi prišlo. Po razkritju, da je Šulinova zaposlila sina predsednika SDS, so bruseljske službe po naših informacijah Žana Janšo obvestile, da objave njegovega imena ne bodo več zadrževale. Čez konec tedna se je asistentovo ime pojavilo tako na spisku vseh pomočnikov, akreditiranih v evropskem parlamentu, kot tudi na spletni strani parlamentarke Patricije Šulin.

Kaj pa pravi etični kodeks SDS?

To, da Žan Janša ni posredoval utemeljitve navedb o ogroženosti, pa po mnenju nekaterih naših sogovornikov dodatno pritrjuje razmišljanjem, da je bil pravi razlog zahteve po njegovi anonimnosti poskus prikrivanja njegove zaposlitve v Bruslju po strankarski liniji predsednika SDS. Ob tem spominjajo na etični kodeks slovenskih demokratov, v katerem med drugim piše, da bodo poslanci oziroma nosilci drugih političnih funkcij zavračali vse zaradi funkcije ponujene usluge, privilegije in darila zase, svoje družinske člane, sorodstvo ali kogar koli drugega.

Službo za odnose z javnostmi evropskega parlamenta in poslanko Šulinovo smo povprašali tudi, od kdaj je Žan Janša sploh zaposlen v Bruslju, kakšna je njegova izobrazba in v katerega od 19 plačnih razredov – ti se gibajo od slabih 1700 do 7800 evrov – je uvrščen. V evropskem parlamentu so poudarili, da gre za pogodbeno razmerje med asistentom in evropskim poslancem ter da nam zato oni na ta vprašanja ne morejo odgovoriti. Odgovorila bi lahko Šulinova, a se je ta glede te teme nazadnje oglasila pred dvema tednoma, ko je dejala, da Žan Janša izpolnjuje vse formalnopravne zahteve evropskega parlamenta in da je z njegovim delom zelo zadovoljna.