O vnovični osamosvojitvi Slovenske turistične organizacije (STO) in njeni izločitvi iz agencije Spirit mora na plenarni seji odločiti le še državni zbor (predvidoma v začetku marca), medtem ko sta njegov odbor za gospodarstvo (včeraj) in vlada (pred tednom dni) že prižgala zeleno luč za to dejanje.

Kot poslanka popravlja svoj premierski dolg

Sveženj treh zakonov, ki omogočajo samostojnost STO, je v zakonodajni postopek vložila opozicijska stranka z vsega štirimi poslanci – Zavezništvo Alenke Bratušek (ZaAB), vlada ga je le posvojila. Kar je ironično. A ne zaradi majhnosti in opozicijskega statusa ZaAB, ampak zato, ker je bila prej ta stranka del velike Pozitivne Slovenije, ki je vlado vodila od 20. marca 2013 do 18. septembra 2014, premierka pa je bila prav Alenka Bratušek. To je bil dovolj vpliven položaj in Bratuškova je imela dovolj časa, da bi lahko izpeljala, kar je obljubila že 29. avgusta 2013 na seji vlade in nato ponovila 8. oktobra 2013 na dnevnih slovenskega turizma v Podčetrtku: STO bo 1. januarja 2014 spet samostojna!

Čeprav so bile spremembe treh zakonov, ki omogočajo osamosvojitev STO, pripravljene že leta 2013, jih vlada Alenke Bratušek ni niti obravnavala. Še sreča, da Bratuškova to napako popravlja kot opozicijska poslanka. Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer krivdo za to, da je STO tako dolgo čakala na odhod iz Spirita, pripisuje »strokovnemu aparatu« na gospodarskem ministrstvu, zato je na včerajšnji seji parlamentarnega odbora za gospodarstvo ministru Zdravku Počivalšku svetoval, naj naredi red pri kadrih, ki se ukvarjajo s turizmom. Ne strinja se namreč, da ima nekdo, ki je na vplivnem položaju že deset let in ki je sodeloval »pri tem zmazku« (ustanavljanju Spirita, op. p.), še vedno močan vpliv na odločanje.

Preživel deset ministrov, enajstega ne bo

Četudi ni bil imenovan, se je v tej kritiki prepoznal Marjan Hribar, direktor direktorata za turizem in internacionalizacijo na gospodarskem ministrstvu, saj je edini, ki je na visokem položaju že celo desetletje (od prve Janševe vlade leta 2004) in je »preživel« kar deset ministrov. Enajstega očitno ne bo. Po naših informacijah naj bi mu Počivalšek prav zaradi sodelovanja pri ustanavljanju Spirita svetoval, naj si poišče novo službo. In zavihteti se namerava visoko – na Svetovno turistično organizacijo.

»Čas je za nov veter. Dva mandata po pet let sta za vsako funkcijo dovolj. Čutim se objektivno odgovornega, ker mi leta 2012 ni uspelo prepričati gospodarskega ministra Radovana Žerjava in takratne koalicije, da bo združitev STO, Japtija in Tie v Spirit pogubna,« se je včeraj pokesal Hribar in osvežil potek ustanavljanja Spirita. Pravi, da je bila zamisel v začetku povsem drugačna. Darja Radić, ko je še vodila gospodarsko ministrstvo (od julija 2010 do julija 2011), mu je – tako Hribar – po vrnitvi slovenske delegacije iz Azerbajdžana dejala: »Marjan, mene je sram, kako se predstavlja slovensko gospodarstvo. Nikjer I feel Slovenija, nikjer ničesar. Naredimo nekaj, da bo STO peljala te stvari tudi za gospodarstvo.«

Vsega sta kriva Erjavec in Žerjav

Hribar poudarja, da so želeli s STO povezati le del Japtija, ki je namenjen tujim investicijam, a je prišel novi minister Radovan Žerjav in menda vse pokvaril. »V petih minutah, ne da bi kaj prebral, to odgovorno trdim, je združil kar tri agencije. In to je bil udarec, ki je bil res katastrofalen,« je priznal Hribar.

Jani Möderndorfer pa je v poskus umora STO vpletel še zunanjega ministra Karla Erjavca, ki je bil na tem položaju že v Janševi vladi. »Erjavec je želel imeti gospodarsko diplomacijo na svojem ministrstvu, Žerjav pa jo je hotel imeti nazaj, zato je nastal Spirit, saj brez njega gospodarski minister ne bi mogel potovati po svetu, ker ne bi imel podlage za to,« je politične motive za ustanovitev Spirita razgalil vodja poslancev ZaAB.