Zastrupili so se tudi reševalci

Po zadnjih znanih podatkih se je tragična smrt zgodila v ponedeljek okoli poldneva, ko je Smuk v zalogovnici biomase v kletnih prostorih obrtne delavnice preverjal, kaj je narobe s pečjo. Smuka sta iz ozkih in težko dostopnih prostorov, v katerih je bila visoka koncentracija ogljikovega monoksida, poskušala rešiti sin in sosed. Prenesla sta ga v zgornje prostore, kjer pa je bila vsebnost monoksida prav tako zelo visoka, tako da sta se zastrupila tudi onadva. Pomagali so jima reševalci, ki so ju odpeljali v ljubljanski klinični center. Smuka so v nevarnem prostoru oživljali tudi reševalci tržiškega zdravstvenega doma, ki so prav tako vdihavali zahrbten, strupen plin. Šele po prihodu kranjskih poklicnih gasilcev, ki so s seboj pripeljali tudi ustrezno napravo za merjenje prisotnosti ogljikovega monoksida, so se vsi skupaj umaknili iz nevarnih prostorov.

V kletnih prostorih je bila vsebnost ogljikovega monoksida tako visoka, da je za človeka usodna že v manj kot minuti, v zgornjem prostoru pa so namerili desetkrat manjšo, vendar še vedno nevarno koncentracijo strupenega plina. Zaradi lažjih zastrupitev so morali pomoč poiskati tudi reševalci in gasilci, ki so sodelovali pri posredovanju.

Pomanjkljiva oprema reševalcev

Ob tragičnem dogodku se je postavilo tudi vprašanje o primernosti opreme vseh tistih, ki posredujejo v podobnih tragičnih nesrečah. »V Sloveniji je 43 enot, ki v takšnih primerih posredujejo in so ustrezno opremljene. S tem je območje cele države pokrito. Tudi mi smo takoj ob prihodu izmerili prisotnost nevarnega plina in odstranili vse, ki so bili še v bližini. Žal vsi prostovoljni gasilci in tudi reševalci take opreme nimajo, na Gorenjskem pa jo imamo štiri gasilske enote, ki smo zadolžene za posredovanje v takšnih primerih,« nam je včeraj pojasnil Matej Kejžar iz Gasilsko reševalne službe Kranj.

Do zapletov s povišano vsebnostjo ogljikovega monoksida pri kurjenju praviloma pride zaradi gnilih sekancev ali pa napačnega delovanja peči. Vse kaže, da je bilo za Smuka usodno slednje. Kot smo pisali že v včerajšnji številki Dnevnika, je ogljikov monoksid »tihi morilec«, zaradi katerega se je število zastrupitev zadnja leta močno povečalo. Z ogljikovim monoksidom se v Sloveniji vsako leto zastrupi od 10 do 14 ljudi, trije ali štirje pa zaradi nevarnega plina tudi umrejo. V prihodnosti naj bi bila v določenih bivalnih prostorih obvezna namestitev posebnih tipal za zaznavanje ogljikovega monoksida. Tipala so že zdaj obvezna pri novih namestitvah kurilnih naprav na drva oziroma trdna goriva, stanejo pa med 20 in 70 evri.