''Pripravljamo kombinacijo primarnega proračunskega presežka in reformne agende''

Med obiskom v Londonu je povedal, da predlagajo dve vrsti novih obveznic, od katerih bi bila ena vezana na nominalno stopnjo gospodarske rasti, druga, ki jo je imenoval "trajne obveznice", pa bi nadomestile državne obveznice v lasti Evropske centralne banke (ECB).

"Našim partnerjem bom povedal, da pripravljamo kombinacijo primarnega proračunskega presežka in reformne agende," je dejal novi grški minister. "Dejal jim bom, naj nam pomagajo reformirati našo državo in nam dajo nekaj fiskalnega prostora, sicer se bomo še naprej dušili in postali deformirana Grčija namesto reformirane," je še pojasnil za FT.

Po njegovih besedah bo vlada v Atenah ohranila primarni proračunski presežek v višini 1 do 1,5 odstotka BDP, četudi bo to pomenilo, da levičarska Siriza ne bo popolnoma izpolnila svojih predvolilnih obljub o porabi proračunskih sredstev. Minister je še pojasnil, da bo nova vlada dobila denar pri bogatih Grkih, ki v preteklih šestih letih zategovanja pasu niso plačali pravičnega deleža davkov. Pri tem sicer pričakuje nekaj težav, a je nova vlada odločena, da ji bo uspelo.

Sedanji neizvedljiv program je treba popolnoma spremeniti

"Karkoli si naši partnerji mislijo o nas, ker smo skrajna levica, resno mislimo z reformo, resnično hočemo biti dobri Evropejci in poslušamo nasvete drugih. Edino, od česar ne bomo odstopili, je naše stališče, da je treba sedanji neizvedljiv program popolnoma spremeniti," je povedal. Po njegovem je mnenje, da bi morala nova grška vlada brez ugovora slediti programom, ki so jih podpisale prejšnje vlade in niso delovali, izziv za demokracijo. Dejal je še, da Grčija upa, da ji bo uspelo zagotoviti štirimesečni "premostitveni program", ki bi trajal do 1. junija in po katerem bi ECB Atenam še naprej zagotavljala sredstva pod ugodnimi pogoji.

Omilil je tudi svoje nedavne izjave glede nesodelovanja s trojko mednarodnih posojilodajalcev, ki jo sestavljajo Evropska komisija, ECB in Mednarodni denarni sklad (IMF). Kot je dejal za FT, bo nova vlada v Atenah v praksi sodelovala s trojko. "A vlada nasprotuje pogajanjem s tehnokrati, ki jih pošljejo v našo državo uresničevat po našem mnenju nelogične programe," je pojasnil.

Novi grški premier Aleksis Cipras in finančni minister Varufakis sta te dni na evropski turneji, med katero skušata doseči vsaj olajšanje pogojev mednarodnega programa pomoči, ki je državo po letu 2010 rešil pred bankrotom, a obenem pahnil številne Grke čez rob revščine.

Danes v Rimu

Danes bosta v Rimu italijanskima kolegoma, premierju Matteu Renziju in finančnemu ministru Pieru Carlu Padoanu, predstavila svoje predloge za rešitev grške krize.

Cipras bo iz Rima odpotoval v Pariz, kjer se bo v sredo sešel s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom, od tam pa bo še isti dan šel v Bruselj na pogovore s predsednikom Evropske komisije Jeanom-Claudom Junckerjem.