Igor Bavčar, ki bi se moral zglasiti v zaporu na Dobu, naj bi bil na intenzivni negi. Obiske ima dovoljene, a omejene, je pojasnila Zorčeva. »Srčno obolenje, kakršnega ima Bavčar, se močno poslabša v stresnih situacijah, in to se je tudi zgodilo,« je za MMC dodala Zorčeva, ki je operacijo označila kot nujno, saj Bavčar »sicer ne bi preživel«. Okrevanje bo dolgotrajno, najmanj tri mesece.

Datum operacije bo določen kmalu, a šele, ko se bo umiril pritisk na ekipo kirurgov in Bavčarja. »Uspešno izpeljati tako operacijo pod stresom je nemogoče,« je še izpostavila. Bavčar naj bi bil sicer pripravljen oditi v zapor takoj, ko se mu bo zdravstveno stanje izboljšalo.

Ni šlo za izdajanje kakršnihkoli zdravniških potrdil

V Zdravniški zbornici Slovenije (ZZS) opozarjajo, da opravljajo strokovni nadzor nad delom zdravnikov v skladu z zakonom o zdravniški službi in letnim programom, ki ga sprejme v soglasju z ministrom. Izredni strokovni nadzor zunaj sprejetega letnega programa opravi zbornica na predlog ministra, plačnika zdravstvenih storitev, po lastni presoji ali na predlog drugega naročnika. Zbornica pa o zadevi Bavčar ni bila seznanjena z nobenim pisnim obvestilom ali kakršnokoli zahtevo oziroma predlogom, da opravi strokovni nadzor.

Kot dodajajo, je iz javno objavljenih izjav razvidno, da v tem primeru ni šlo za izdajanje kakršnihkoli zdravniških potrdil. Bolnik je bil po ambulantnem pregledu nemudoma hospitaliziran zaradi suma, da ima resno srčno obolenje. Predsednik zbornice Andrej Možina je iz Medicorja prejel tudi stališča zdravniškega konzilija, ki potrjujejo resno obolenje pri Bavčarju, in priporočilo za operativni poseg na srcu.

Za izvedbo izrednega strokovnega nadzora niso podani razlogi

Glede na znana dejstva tako v ZZS menijo, da v tem trenutku niso podani razlogi za izvedbo izrednega strokovnega nadzora. O nadaljnjih korakih glede Bavčarjeve prošnje za odlog prestajanja kazni bo odločalo sodišče v roku osmih dni. Predlog za izvedbo izrednega strokovnega nadzora pa lahko poda tudi ministrstvo za zdravje, v tem primeru ga bo zbornica tudi izvedla, so še sporočili iz ZZS.

V zbornici še dodajajo, da so seznanjeni z dolgoletno problematiko izigravanja in izmikanja sodnim obravnavam in prestajanju zaporne kazni tudi s pomočjo zdravniških potrdil. V ZZS zaznavajo (ne)verodostojnost zdravniških potrdil kot posledico zlorabljenega zaupnega odnosa med zdravnikom in bolnikom, spremembe zakonodaje pa bi bile po njihovem mnenju na tem področju nujne.