Potem ko je javno podjetje Energetika Ljubljana zavrnilo našo zahtevo po objavi seznama upravnikov neplačnikov, jim je delno pritrdila še informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. Ta je namreč naši pritožbi ugodila le delno, pri čemer je Energetiki naložila, da je dolžna objaviti višino (zapadlih) terjatev do upravnikov, ne pa tudi dolžnikov, ki so z večmesečnim neplačevanjem kršili pogodbene obveznosti. »Seznam upravnikov, ki ga je zahtevala prosilka, očitno obstaja, vendar izpolnjuje kriterije za obstoj poslovne skrivnosti,« je zapisala Prelesnikova v odločbi in dodala, da podatek o tem, kateri upravniki so dolžniki, ni povezan s samo porabo javnih sredstev, ki je v javnem interesu. »Podatki o tem, kateri upravniki kot pogodbeni prevzemniki plačila terjatev teh niso poplačali, niso nič bolj povezani s porabo javnih sredstev, kot bi bili s porabo javnih sredstev povezani podatki o tem, katere fizične ali pravne osebe niso plačale zapadlih terjatev iz tega naslova.«

Dolžnikov malo, dolg visok

Iz Energetike smo tako dobili seznam štirih večjih dolžnikov upravnikov, ki bi po pogodbi o prevzemu terjatev do etažnih lastnikov, za kar od javnih podjetij dobijo provizijo, morali v celoti poravnati račune za »svoje« večstanovanjske objekte, a tega več mesecev niso storili. Prvi upravnik je Energetiki že več kot tri mesece dolžan skoraj 200.000 evrov, natančneje 194.852,64 evra. Javno podjetje je zaradi visokih terjatev zoper njega v lanskem letu vložilo dve tožbi, od katerih je ena, razen stroškov in obresti, že poplačana. Preostali trije upravniki so dolžni občutno manj: drugi po vrsti dobrih 13.000 evrov, od tega 3700 evrov že več kot tri mesece; tretji slabih šest tisočakov, od tega pet že več kot tri mesece; četrti pa približno 5700 evrov, pri čemer je 1760 evrov zapadlih terjatev za več kot tri mesece. Energetiki so skupaj tako dolžni 220.028,49 evrov, od tega je velika večina terjatev zapadlih že več kot tri mesece.

Grožnje s tožbami

Podatkov o tem, za katere upravnike konkretno gre, kot rečeno, v javnem podjetju niso želeli razkriti, tudi zato, ker sta jim (vsaj) dva zagrozila z odškodninsko tožbo za ekonomsko škodo, ki bi sledila objavi. Spomnimo pa, da smo pred tedni pridobili dopis Enegetike, ki je upravniško podjetje Mastra (vodi ga Andrej Mrzel) opozarjala, da so ga na našo prošnjo dolžni razkriti kot neplačnika, ki na ta način krši pogodbene obveznosti.

Omenjeno podjetje je sicer tudi eno od dolžnikov, ki več mesecev niso poravnali obveznosti do javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija. Po podatkih iz konca novembra je namreč Mastra omenjenemu podjetju dolgovala 136.191 evrov. Drugi dolžnik je (bilo) podjetje Pun Nepremičnine, katerega direktor je Gregor Hribar in ki je med drugim gradilo stanovanjsko sosesko BS4, VO-KA pa je dolgovalo 42.995 evrov.

Iz Snage podatkov o dolžnikih še nismo prejeli, pomenljivo pa je, da se Mastra kot neplačnik pojavlja tudi v tem primeru. Sredi januarja je bila na ljubljanskem okrožnem sodišču razpisana obravnava v tožbi Snage zoper omenjeno podjetje v višini dobrih 93.000 evrov. Po podatkih predstavnice Snage je šlo za neporavnane obveznosti omenjenega upravnika, ki so izvirale še iz leta 2013. Razprava je bila tik pred zdajci odpovedana, ker naj bi Mastra poravnala dolg.