Louis Vuitton 25,9 milijarde evrov

Pariško modno podjetje Louis Vuitton je ustanovil, kdo drug kot, Louis Vuitton leta 1854. Za tiste čase se je podjetje kar hitro širilo, najprej v London, potem pa tudi v ZDA. Vuitton ima v našem stoletju okoli 460 trgovin v več kot petdesetih državah. V Sloveniji svoje trgovine nimajo in nič ne kaže, da bi svoje drage izdelke želeli neposredno ponuditi našemu obubožanemu narodu. Če pa si res nujno želite pravo torbo ali torbico, vas zemljevid na njihovi strani hladno usmeri v Benetke, Padovo, Salzburg ali Kitzbühel. Podjetje, ki je sicer v lasti multinacionalke LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), je imelo leta 2012 3,2 milijarde evrov prihodkov, njihov lastnik Bernard Jean Étienne Arnault pa je z 28,5 milijarde evrov na 16. mestu najbogatejših ljudi na svetu. Pri Louisu Vuittonu so najbolj znani po ženskih torbicah. Cene za tovrstne izdelke letošnje pomladi so okoli 2000 evrov, klasična moška torba, ki jo nedvomno potrebuje vsak poslovni moški, pa je nekaj dražja, kakih 2800 evrov.

H&M 14,5 milijarde evrov

Švedska multinacionalka je bila ustanovljena takoj po drugi svetovni vojni z imenom Hennes. V desetletjih se je z različnimi združevanji in prevzemi razvila v vodilno svetovno podjetje za poceni oblačenje (fast fashion). Pa ne bomo spet o grozljivih razmerah, ki vladajo v njihovih tovarnah v Aziji, povejmo, da ima podjetje 3500 trgovin po vsem svetu. Za njih dela 116.000 ljudi, ki so po zadnjih podatkih (2013) ustvarili skoraj 2 milijardi evrov čistega dobička. Lastnik Stefan Persson je s 24 milijardami evrov sedemnajsti najbogatejši človek na svetu.

Gucci 10,8 milijarde evrov

Gucci je še ena od firm, ki se jim v Sloveniji ne splača odpreti svoje trgovine. Zakaj le? Po svetu ima 278 lastnih trgovin, in če ne bliže, jih najdete v smeri Benetk. Mimogrede, letos so moderni njihovi nahrbtniki v raznih barvah za okoli 2200 evrov. Sicer pa je podjetje ustanovil leta 1921 Guccio Gucci, zdaj pa je že nekaj časa v lasti francoske multinacionalke Kering, ki ima tudi znamke Alexander McQueen, Balenciaga, Brioni, Gucci, Puma, Volcom… Gucci je po znanih podatkih leta 2013 lastnikom navrgel 1,1 milijarde evrov dobička.

Hermes 9,3 milijarde evrov

Odkar je francoska multinacionalka zaprla svojo poslovalnico v Vidmu, človek nima več pravega pregleda nad njihovimi tudi več kot 10.000 evrov vrednimi izdelki. Še vedno jih najdete v Benetkah ali v Salzburgu. Najcenejša reč, ki smo jo opazili v njihovi spletni prodajalni, je pas za hlače v vrednosti zmernih 690 evrov, drugače pa imajo vse, kar si izmislite, za cene, ki podpirajo misel, da jim v naših krajih ni treba imeti trgovine. Podjetje, ki ga je leta 1837 ustanovil Thierry Hermes, je lani družini Hermes navrglo 740 milijonov evrov čistega denarja.

Zara 8,7 milijarde evrov

Španska blagovna znamka je podobno kot še nekatere zaslovela v času, ko so se začeli kupci obračati k cenejšim izdelkom. In upamo si staviti, da imajo zaradi tega tudi trgovine pri nas. Podjetje je bilo ustanovljeno leta 1974 v Arteixu v Galiciji in je imelo lani več kot 2 milijardi evrov dobička. Imajo 6500 trgovin – v Sloveniji jih je pet – po vsem svetu in lastnika Amancia Ortego, ki ima v žepu 53 milijard evrov. Nekaj slabše gre šivalcem v Boliviji, ki za izdelavo enega suknjiča, ki stane na trgu okoli 70 dolarjev, dobijo dolar.

Coach 8,8 milijarde dolarjev

Podjetje, ki se v glavnem ukvarja z usnjenimi izdelki, je bilo ustanovljeno leta 1941 v New Yorku, ko so imeli šest ročnih delavcev, ki so izdelovali denarnice in listnice. Počasi so se širili in lani je podjetje ustvarilo nekaj manj kot milijardo čistega dobička. Lahko bi rekli, da svoje kupce iščejo med prestižem in nizkimi cenami. Ženske torbice so okoli 200 evrov, moške torbe so dvakrat dražje, usnjene denarnice pa stanejo nekaj manj kot 100 evrov. Večino trgovin imajo v ZDA in Kanadi, nekaj malega na Japonskem. Najbliže jih najdete v Firencah.

Prada 6,9 milijarde evrov

Podjetje sta si leta 1913 izmislila Mario in Martino Prada. Izdelovala sta usnjene izdelke pod imenom Fratelli Prada. Zdaj Prado vodi Marijeva vnukinja Maria Bianchi, ki se je za potrebe posla preimenovala v Miuccio Prada. Podjetje ima v rokah tudi znamki Miu Miu in Church's, pa še kakšno slaščičarno v Milanu bi našli. Lani je podjetnica, ki skupaj zaposluje kar 11.500 ljudi, leto sklenila s 600.000 milijoni evrov dobička. Miuccia Prada je ena najbogatejših v Italiji – ima več kot dve milijardi evrov. Nam najbližja trgovina je v Noventa di Piave pri Benetkah.

Chanel 6 milijard evrov

Gabrielle Bonheur Chanel je podjetje ustanovila leta 1909 v Parizu in ga vodila do svoje smrti leta 1971. Najprej so izdelovali ženske obleke in poskrbeli za velike spremembe na področju mode in oblačenja. Leta 1924 so začeli s parfumerijo, leta 1932 z nakitom, od leta 1987, torej že po smrti Coco Chanel, pa so začeli prodajati še ure. Imajo 310 trgovin (1200 zaposlenih), od tega 70 v Evropi. Pri nas lahko dobite njihove parfume in očala, za ostalo je treba na pot, saj imajo kljub temu, da jih Slovenija ne zanima, letno kar milijardo evrov in pol čistega dobička.

Ralph Lauren 6,6 milijarde dolarjev

Korporacijo Ralph Lauren je leta 1967 ustanovil Ralph Lifshitz, možakar beloruskih korenin iz Bronxa. Ameriški oblikovalec in poslovnež ima poleg konfekcijske superznamke Polo še kopico produktov, tudi Ralph Lauren Watches in Ralph Lauren Media. Čeprav pri nas nimajo uradne trgovine, je večji del njihovih kolekcij mogoče dobiti v boljših trgovinah. Lani je podjetje, ki ima 631 trgovin in 19.000 zaposlenih, zaslužilo tri četrt milijarde dolarjev čistega.

Burberry 3,4 milijarde funtov

Angleško tekstilno podjetje je leta 1856 ustanovil tedaj 21-letni Thomas Burberry. Trdoživ možakar iz Brockhama je živel devetdeset let in v tem času iz male delavnice naredil velik posel, pa tudi nekaj tekstilnih izumov je dodal. V modernem času imajo centralo v Londonu, po vsem svetu pa kar 10.600 zaposlenih delavcev in okoli 500 trgovin. Lani so imeli 333 milijonov funtov čistega dobička. Jasno, gre za trgovine s prestižnimi izdelki, pri nas jih, kot smo se naučili v današnjem članku, ni, najbližje trgovine so v Benetkah in na Dunaju.