Britanski premier David Cameron je danes poudaril, da bo škotski parlament s tem postal eden izmed regionalnih parlamentov z največ pristojnostmi na svetu. Z njim se bo danes sešla prva ministrica iz Škotske nacionalne stranke (SNP), ki pa je že dejala, da zakonski predlogi ne gredo dovolj daleč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predlogi vključujejo nove pristojnosti za določitev stopenj in pragov za davek na prihodke, škotska vlada pa bi v skladu z njimi prav tako dobila velik delež davčnih prihodkov.

Predlogi so del paketa obljub, ki ji je britansko politično vodstvo dalo tri dni pred referendumom o škotski neodvisnosti septembra lani. Javnomnenjske raziskave so takrat napovedovale možnost, da na njem zmagajo zagovorniki neodvisnosti.

Igrala pomembno vlogo in jo bo še naprej

"Osnutki določil, objavljeni v tem dokumentu, so prihodnja stopnja v uresničevanju obljub," navaja predloženi zakon. "Naše Združeno kraljestvo je zgodba o uspehu. In Škotska je odigrala ključno vlogo in jo bo igrala še naprej," dodaja.

Postopek uveljavljanja osnutka zakona bo stekel šele po britanskih splošnih volitvah 7. maja, ki bi lahko prinesle dramatične spremembe na sedežih, ki jih v parlamentu v Londonu zasedajo stranke s Škotske. SNP naj bi namreč na volitvah ogromno pridobila in najmanj podvojila sedanjih šest parlamentarnih stolčkov.

S tem bi lahko škotski nacionalisti, če Cameronovim konservativcem na eni ali laburistom na drugi strani ne bi uspelo dobiti jasne večine, postali ključni igralec. V SNP so že nakazali, da bi lahko združili vrste z laburisti, ta položaj pa bi hkrati izkoristili za zahteve po večjih pooblastilih za škotski parlament, ki bi presegle te, ki jih prinaša danes objavljeni osnutek.

aju/ms