Pričal v sinovo korist

Višjega tožilca Borisa Marčiča javnost pozna predvsem po pregonu zdaj že nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, saj je vodil več postopkov proti njemu, obtožnico proti Kanglerju pa bi moral zastopati tudi na jutrišnjem sojenju nekdanjemu županu, vendar je zdaj že jasno, da bo očitke tožilstva zastopal nekdo drug. Uspešni tožilec se je v nemilosti znašel zaradi precej nepomembnega prometnega prekrška njegovega sina, ki je marca 2010 okoli pol druge ure ponoči sredi Maribora prehitel policijsko vozilo. Možje v modrem so ga zatem ustavili, češ da je prehiteval v škarje, zaradi česar je bil kasneje proti mladeniču uveden tudi prekrškovni postopek na sodišču.

Prav na tej točki je v zgodbo vstopil tudi tožilec Marčič. Sin je namreč na sodišču zatrjeval, da mu tiste noči nasproti ni pripeljalo nobeno vozilo in da torej ni nevarno prehiteval, kot priča pa je na sodišču nastopil tudi njegov oče, ki je to potrdil. Na presenečenje policistov, ki sta vodila postopek zaradi prometnega prekrška, je tožilec nato zatrdil, da je bil tisto noč v avtomobilu skupaj s sinom in da je vse videl. A policista sta pred sodnikom zatrdila, da Borisa Marčiča tiste noči nista videla v avtomobilu skupaj s sinom, zato so policisti kasneje proti njemu spisali kazensko ovadbo zaradi krive izpovedbe. Tožilec je tako pristal na zatožni klopi slovenjgraškega tožilstva, ki ga je obsodilo na pogojno kazen šestih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let, ki jo je zdaj potrdilo še višje sodišče.

Njegova usoda v ministrovih rokah

Po tej odločitvi se je Boris Marčič znašel v resnih težavah. Po obsodbi ga je vodja mariborskih tožilcev Drago Šketa zamenjal kot vodjo gospodarskega oddelka na tožilstvu, vse pa kaže, da ga bo generalni državni tožilec Zvonko Fišer zdaj tudi suspendiral. Kmalu bo tudi jasno, ali bo lahko Marčič sploh ostal v tožilskih vrstah, saj morata Fišer in državnotožilski svet v 30 dneh od prejema sodbe višjega sodišča ministru Klemenčiču dostaviti mnenje o njegovi primernosti za nadaljnje delo na tožilstvu, nato pa bo o Marčičevi usodi odločil minister.

Izvedeli smo, da je državnotožilski svet svoje mnenje o tožilskem kolegu pripravil že na včerajšnji seji, vendar o vsebini njihove odločitve ni bilo mogoče izvedeti nič, ker ne želijo, da bi podatki o tem prišli v javnost pred ministrovo končno odločitvijo. Ob tem je treba dodati, da je tožilec Marčič zaradi obsodbe o krivi izpovedi napovedal tudi vložitev zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče, ministrstvo za pravosodje pa namerava zaprositi, naj svojo odločitev o njegovi nadaljnji usodi zadržijo do odločitve vrhovnega sodišča. Očitno je prepričan, da bo vrhovno sodišče sodbo višjega sodišča vendarle razveljavilo.