Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je včeraj močno izboljšal napoved gospodarske rasti. Medtem ko je še konec septembra za letos napovedoval dvoodstotno rast BDP, bo ta po njegovih novih ocenah znašala kar 2,5 odstotka. Umar je zvišal tudi napoved za prihodnji dve leti – leta 2015 naj bi gospodarstvo zraslo za dva, leta 2016 pa za 1,7 odstotka. Prejšnje napovedi so bile za 0,4 oziroma 0,1 odstotne točke nižje.

Na Umarju ugotavljajo, da je bila jeseni rast gospodarske aktivnosti višja od pričakovane (v treh četrtletjih letos se je medletno povečala za 2,7 odstotka), poleg tega pa so se močno znižale cene nafte in posledično občutno izboljšali pogoji poslovanja; negotovost zmanjšuje tudi »bolj dorečen« nabor ukrepov javnofinančne politike.

Izvoz in investicije ostajajo motor rasti

Glavni dejavnik okrevanja gospodarske aktivnosti ostaja izvoz, ki bo kljub šibkemu okrevanju v glavnih trgovinskih partnericah letos in tudi prihodnje leto nad pričakovanji – tako zaradi ugodnejših pogojev menjave ob znižanju cen nafte kot tudi zaradi začetka proizvodnje novih modelov avtomobilov. Medtem ko je Umar septembra pričakoval 3,7-odstotno rast izvoza, bo ta letos znašala 5,2 odstotka, prihodnje leto pa 4,7 odstotka, kar je za štiri odstotne točke več od jesenske napovedi.

K letošnjemu okrevanju gospodarske aktivnosti je močno prispevala tudi rast javnih investicij, ki je bila povezana z okrepljenim črpanjem evropskih sredstev. Rast bruto investicij v osnovna sredstva se bo namesto jeseni predvidenih 4,5 odstotka letos povečala za 5,8 odstotka. Prihodnje leto bo rast nekoliko nižja, kljub temu pa naj bi se njihov obseg zvišal z 2,5 na 3,5 odstotka.

Pričakovanja glede zasebne in državne potrošnje se niso bistveno spremenila. Potrošnja gospodinjstev se bo ob okrevanju razmer na trgu dela in boljšem razpoloženju postopoma krepila; letos se bo zvišala z 0,5 na 0,7 odstotka, prihodnje leto za nadaljnjih 1,1 in leta 2016 za 1,3 odstotka (napovedi za prihodnji dve leti sta sicer za 0,2 odstotne točke nižji, kot sta bili jeseni). Po drugi strani se bo državna potrošnja zaradi javnofinančne konsolidacije letos znižala namesto prej pričakovanih 0,4 za en odstotek, v prihodnji dveh letih pa naj bi se letno skrčila še za 0,6 odstotka.

Umar je popravil tudi napoved razmer na trgu dela. Povprečno število registriranih brezposelnih naj bi se z letošnjih 120.000 v prihodnjem letu zmanjšalo na 115.700, v letu 2016 pa na 112.000. Stopnja registrirane brezposelnosti, ki bo letos znašala 13,1 odstotka, se bo leta 2016 znižala na 12,2 odstotka, stopnja anketne brezposelnosti pa z letošnjih 9,7 na 8,9 odstotka.

Napoved rasti plač ostaja približno enaka. Povprečna bruto plača se bo po dveh letih stagnacije letos nominalno zvišala za 1,2 odstotka, prihodnje leto za en odstotek, leta 2016 pa za 1,9 odstotka. Dvig plač bo tudi prihodnje leto višji v zasebnem sektorju, približno izenačitev rasti pa je pričakovati v letu 2016.

Zaradi nižjih cen nafte in v manjši meri tudi drugih surovin so se vidno spremenila tudi pričakovanja glede inflacije. Medtem ko bo letos z 0,5-odstotno rastjo od prvotnih napovedi nižja za 0,1 odstotne točke, pa jo je Umar za prihodnje leto znižal za kar celo odstotno točko – z 1,1 na 0,1 odstotka.

Tveganja manjša kot minula leta

Na Umarju ocenjujejo, da so tveganja za zimsko napoved manjša kot pri predhodnih napovedih, povezana pa so predvsem z možnostjo, da bi bilo okrevanje gospodarske aktivnosti v glavnih trgovinskih partnericah počasnejše od trenutnih podmen. Dodaten dejavnik tveganja so še vedno geopolitične napetosti, zlasti rusko-ukrajinski konflikt. Po drugi strani pa zaradi nižjih cen nafte in nižje vrednosti evra obstaja tudi verjetnost, da bo rast v glavnih trgovinskih partnericah višja od pričakovane, s tem pa naj bi se dodatno okrepilo tudi naše gospodarstvo.

V domačem okolju so tveganja za gospodarsko rast vezana predvsem na uresničitev varčevalnih ukrepov.