Na pokopališču vsak deseti nemški ljubljenček

Spodvite tačke pod prsnim košem, glava na mehki beli blazini, rdeča vrtnica na bombažni odejici, pridušena glasba. Podobno je videti dostojno slovo od družinskega člana, kakršno pripravijo na okoli 150 živalskih pokopališčih po vsej Nemčiji. Pogreb živali stane v Berlinu med 240 in 300 evri, dodatne storitve po želji lastnika poginule živali zaračunajo posebej. Za hrčke bo grobek stal 50 evrov. Za številne Nemce so bila živalska pokopališča dobrodošla ponudba, saj so si želeli cenovno sprejemljiv in dostopen način, da bi se od ljubljene živali dostojno poslovili in imeli lepo vzdrževan prostor za žalovanje in spomine. Nemci imajo 450 milijonov registriranih hišnih ljubljenčkov, na leto jih pogine okoli 4,5 milijona. In že skoraj vsaka deseta žival je pokopana na živalskem pokopališču.

Da žival ni le rezervni del za srečo, pač pa zvesti spremljevalec, družinski član, kažejo vse pogostejši pogrebi, obiski pokopališč in kremiranja domačih živali. Ponudniki teh storitev praviloma poskrbijo tudi za mirne sobe, kjer se lahko lastniki še zadnjič poslovijo od trupla. Med Nemci zlahka slišiš stavek: »Pokopati moraš tudi osovraženega strica, zakaj ne bi zvestega psa.«

Nov krematorij za naše ljubljenčke

Tanja Škorjanc iz Večnega zavetišča, upepeljevalnice za hišne ljubljenčke, je na pridobitev vseh potrebnih dovoljenj za odprtje krematorija čakala celih pet let. »Vsi smo se učili. Vmes so se spreminjala ministrstva in pristojnosti, pri pridobivanju dovoljenj na upravni enoti ni bilo jasno, ali je to energetski objekt ali pogrebno podjetje.

Podjetje Večno zavetišče opravlja prevzem trupel po vseh veterinarskih klinikah po Sloveniji po predhodnem klicu naročnika upepelitve. Naročnik upepelitve pri veterinarju prejme ovojnico z nalepljeno identifikacijo ter težo živali, ki jo napiše veterinar. V ovojnici so ceniki in vse informacije o tem, kam naj nas lastniki pokličejo, da opravimo prevzem. Naročnik žal ne more sam pripeljati poginulega hišnega ljubljenčka na upepelitev, ker je objekt definiran kot sežigalnica, kjer veljajo posebni varstveni ukrepi.«

Za prevoz zaračunajo od 30 evrov v pomurski in podravski regiji in največ 65 evrov za prevoz iz najbolj oddaljenih krajev države. Upepelitev živali do 2 kg teže stane 56 evrov, za tiste nad 40 kg pa 276 evrov, upepelijo lahko živali do teže 120 kg. Ponujajo pet vrst žar, za katere je treba odšteti od 14 do 70 evrov, odvisno od tipa, izvedbe in velikosti žare.

»Lastniki lahko imajo žaro na polici ali kaminu, pepel raztrosijo ali se dogovorijo za pokop žare na pokopališču za male živali v Mariboru.« sklene Škorjančeva.

Dobri psi gredo v raj, večina v Koto

Vsako četrto slovensko gospodinjstvo ima psa. Registriranih je več kot 200.000 psov, polno jih je na podeželju, a tudi v mestnih blokovskih stanovanjih. Matjaž Emeršič z Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin nam je zaupal podatek, da je bilo letos na kremiranje v tuje države poslanih 47 trupel hišnih živali.

Po podatkih Nacionalnega veterinarskega inštituta je veterinarsko higienska služba (VHS) v prvih desetih mesecih prevzela 10.428 pasjih in 7522 mačjih trupel.

»Po prevzemu trupla poginule ali usmrčene živali odpeljejo v vmesni obrat, kjer po potrebi ugotovijo vzrok pogina, od tam pa truplo odpeljejo v predelovalni obrat koncesionarja za ravnanje z živalskimi stranskimi proizvodi kategorije 1 in 2, podjetja Koto, d.o.o., v Ljubljano in nato nastalo mesno-kostno moko v sežig v Sloveniji ali drugi državi članici,« je razložil postopek Emeršič.

Marko Mahne, inšpektor za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je odločno zanikal, da bi obstajala možnost, da iz ostankov poginulih hišnih ljubljenčkov naredijo krmo za živali. »To je prepovedano in strogo nadzorovano, še posebej po izbruhu BSE. V hrano za male živali pa res, toda povsem ločeno predelajo živalske beljakovine iz živali, ki so bile zaklane za prehrano ljudi. Torej le ostanke hrane za ljudi.«

Pokopi živali po slovensko

Po naši zakonodaji lahko lastnik truplo živali, če ni suma na kužno bolezen, zakoplje tudi sam, a mora biti lastnik zemljišča, kjer bo to storil, ali imeti pisno soglasje lastnika zemljišča. A ne na vodovarstvenem območju. Poginule živali morajo biti zakopane tako globoko, da jih ne morejo izkopati mesojede živali, plast prsti, ki jih pokriva, mora biti debela najmanj 50 centimetrov.

Živali so že doslej lastniki sami v zaprti in neprepustni embalaži ob potrebnih dovoljenjih lahko odpeljali na kremiranje v tujino ali opravilo predali podjetju, ki je v Sloveniji registrirano za opravljanje dejavnosti prevoza trupel hišnih živali na kremiranje, ki je poskrbelo za celoten postopek in lastniku vrnilo žaro.

Nismo Nemčija, kjer odpiranje živalskih pokopališč v zadnjem desetletju skokovito narašča. Tam se lastniki vse pogosteje odločajo za pogreb (tudi žarni) ter kraj, kamor lahko pridejo žalovat in obujat spomine na dolgoletnega prijatelja. O njihovi silni ponudbi žar, krst za upepelitve in bolj ali manj domiselnih nagrobnih spomenikih za živali je težko izgubljati besede. Direktorica Pogrebnega podjetja Maribor Lidija Pliberšek je priskrbela podatek, da so na prvem in edinem slovenskem pokopališču za male živali v neposredni bližini pokopališča Dobrava, ki je odprto od leta 2007, doslej pokopali 42 živali. Prvi in edini primer alternativnega shranjevanja pepela v žari so na živalskem pokopališču imeli v letu 2012. Pogreb pri njih stane od 150 evrov naprej, cena najema grobnega mesta na tratnem pokopališču pa je 30 evrov na leto.