Pritiski so se začeli z imenovanjem

Ti pritiski so se, kot je po navedbah Ukoma zapisal Oček v svoji odstopni izjavi, "začeli z njegovim imenovanjem in povzročajo otežujoče vplive na izvajanje temeljnih nalog ščitenja nacionalnih interesov oziroma zagotavljanja nacionalne varnosti ter zaradi zaščite agencije in njenih zaposlenih".

Vlada je Očka za direktorja Sove na predlog premierja Mira Cerarja imenovala 22. oktobra, potem ko je razrešila njegovega predhodnika Staneta Štembergerja.

Dvomi o njegovi primernosti za to funkcijo

Kmalu po imenovanju so se v javnosti pojavili dvomi o njegovi primernosti za to funkcijo, saj naj ne bi izpolnjeval predpisanih pogojev. Poslanec SDS in nekdanji minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je med drugim premierju Cerarju zastavil poslansko vprašanje, v katerem je zapisal, da za uradniški položaj direktorja vladne službe, ki je odgovoren neposredno predsedniku vlade, predpisi določajo stopnjo naziva, v kateri se lahko opravlja delo na položaju II. oziroma I. stopnje. To pomeni pogoje, kot so določeni za sekretarja oziroma višjega sekretarja - univerzitetna ali najmanj visoka strokovna izobrazba s specializacijo oziroma magisterijem (druga stopnja), ter sedem oziroma deset let delovnih izkušenj.

Iz javno dostopnih podatkov pa je po Gorenakovih navedbah razvidno, da je Andrej Oček na FDV diplomiral leta 2009, magistriral pa leta 2012. Iz tega izhaja, da Andrej Oček ni oziroma ne izpolnjuje pogojev za zasedbo delovnega mesta direktorja Slovenske obveščevalno varnostne agencije.

Dodal je tudi, da so ga "poznavalci razmer v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji, kot tudi tistih v ministrstvu za javno upravo", opozorili, da je bil Cerar osebno obveščen o tem, da Oček ne izpolnjuje pogojev za zasedbo delovnega mesta, a je pri imenovanju vztrajal. Na zanj sporno imenovanje je Gorenak opozoril tudi Inšpektorat za javni sektor in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Ukom: Direktorja imenuje in razrešuje vlada

V Ukomu pa so glede pomislekov o Očkovi primernosti pojasnili, da na podlagi 4. člena zakona o Sovi njenega direktorja imenuje in razrešuje vlada na predlog predsednika vlade. "Skladno s 4. a členom navedenega zakona se določbe zakona o javnih uslužbencih za postopek izbire direktorja te agencije ne uporabljajo. Glede na navedeno se ne uporabljajo tudi izvedbeni predpisi, ki so izdani na podlagi zakona o javnih uslužbencih, med katere sodi tudi uredba o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih, v katerih so sicer določeni pogoji za zasedbo položajnih delovnih mest".

Cerar napovedal kadrovsko rešitev na Sovi v primernem času

Andrej Oček je ocenil, da zaradi zunanjih pritiskov ne more zagotoviti dovolj kakovostnega dela Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova), je o odstopu direktorja Sove dejal premier Miro Cerar. Zagotovil je, da bo v primernem času našel kadrovsko rešitev. V delu koalicije in v opoziciji pa opozarjajo na pomanjkljiv kadrovski potencial SMC.

Cerar je v izjavi za medije pred današnjo sejo DZ potrdil, da ga je Andrej Oček v petek obvestil o odstopu. Kot je dejal premier, je Oček ocenil, da zaradi zunanjih pritiskov ne more zagotoviti nemotenega oz. dovolj kakovostnega dela agencije. Cerar je njegovo odstopno izjavo "moral enostavno sprejeti", je pa napovedal, da bo rešitev našel "v primernem času".