»Najbolje bi bilo, če storiš samomor«

Pismo neznanega pošiljatelja so v sredo objavili v časniku New York Times. Neznani avtor pisma Martina Luthra Kinga mlajšega označuje za »zlobnega« (beseda se v enostranskem besedilu pojavi kar šestkrat), pa tudi za »goljufa« in »razuzdanega, nenormalnega moralnega imbecila«. V pismu neznani avtor piše še o spolnih orgijah in nemoralnem obnašanju naslovnika.

Celotno pismo lahko preberete na strani New York Timesa.

Neznani avtor pisma Kingu, ki je leta 1964 prejel Nobelovo nagrado za mir, grozi, da ga bo razkrinkal kot prešuštnika, na koncu besedila pa mu predlaga, naj stori samomor. »Nihče ne more preseči dejstev, niti goljuf kot si ti. Na dan bodo prišli vsa tvoja umazanost, zloba in idiotizem. Znova – nihče ne more preseči dejstev. S teboj je konec,« piše v enem odseku besedila.

Grožnja nacionalni varnosti

J. Edgar Hoover, ki je bil prvi direktor FBI, se je zelo posvečal Kingu, za katerega je menil, da predstavlja grožnjo ameriški nacionalni varnosti. Pismo naj bi bilo poslano zatem, ko Hooverju ni uspelo dokazati, da je bil King komunist, s čimer bi ga lahko osramotil.

Kasneje se je izkazalo, da je Hoover Kingu prisluškoval s pomočjo naprav v njegovi pisarni, domu in hotelskih sobah. Povezav s komunizmom ni našel, domnevno pa naj bi se seznanil s Kingovimi zunajzakonskimi razmerji, o katerih so takrat govorili številni. Ameriški predsednik Lyndon Johnson je nekoč dejal, da je King ravno zaradi tega »hinavski pridigar«, njegovo »šibkost« do žensk pa so opisovali v številnih biografijah o legendarnem borcu za človekove pravice, čeprav nekateri konkretno niso pisali o njih. Avtor ene od njih, Ralph Abernathy, je kasneje pojasnil, da naj bi bila njegova nezvestoba zlasti čustvena, ne pa fizična.