Agencija za varstvo konkurence (AVK) je Pro Plusu poleti v postopku zaradi zlorabe prevladujočega položaja izrekla skoraj pet milijonov evrov globe, podjetje pa je zaradi odločbe agencije med drugim vložilo zahtevo za sodno varstvo.

Sodišče postopek o prekršku ustavilo

Okrajno sodišče v Ljubljani je pred dnevi odločbo AVK spremenilo tako, »da je postopek o prekršku v celoti ustavilo, ker Pro Plus in odgovorne osebe niso kršili predpisov o varstvu konkurence, kot jim je agencija očitala«, so danes pojasnili v Pro Plusu.

»V družbi Pro Plus smo z odločitvijo sodišča zadovoljni, saj so se končno potrdile naše trditve, da je bil prekrškovni postopek AVK neutemeljen, odločba pa nezakonita,« so pospremili odločitev ljubljanskega okrajnega sodišča.

Pojasnili so še, da podobno odločitev v postopku ustavne pritožbe zoper upravno odločbo agencije pričakujejo tudi od ustavnega sodišča, »saj je bil, po našem mnenju, ta postopek voden nezakonito in s kršitvijo temeljnih ustavnih pravic strank v postopku«.

AVK: izrek sodišča je zaskrbljujoč

Direktor AVK Andrej Krašek je danes za STA potrdil, da je okrajno sodišče v ponedeljek odločilo, da dejanje Pro Plusa ni prekršek. Ocenilo je namreč, da bi moral izrek odločbe AVK zajemati konkretna posamezna ravnanja storilcev, to je pravne osebe in odgovornih oseb pravne osebe, je dejal.

»S tem je okrajno sodišče odstopilo od dosedanje ustaljene prakse pri oblikovanju izreka odločb, ki so ji sledili tako agencija kot sodišča. Še več, izrek sodišča v predmetni zadevi je zaskrbljujoč ter v popolnem nasprotju s prakso Evropske komisije in prakso drugih organov držav članic za varstvo konkurence,« je bil kritičen.

Agencija je namreč pri oblikovanju izreka odločbe sledila izreku upravne odločbe, ki jo je s sodbo v celoti potrdilo tudi vrhovno sodišče.

AVK napovedala pritožbo

Ob tem je Krašek napovedal, da se bo agencija zoper sodbo ljubljanskega okrajnega sodišča pritožila in da bo o tem odločalo Višje sodišče v Ljubljani.

AVK je že aprila lani ugotovila, da je družba zlorabila prevladujoči položaj zaradi ponujanja ugodnejših pogojev oglaševanja tistim oglaševalcem, ki imajo večji oglaševalski delež v družbi. V Pro Plusu so se na to odločitev odzvali ostro in menili, da je nezakonita, ker očitana zloraba prevladujočega položaja po njihovem mnenju ni bila niti podana niti dokazana.

Pro Plus je v postopku AVK zaradi oviranja preiskave že pred večmilijonsko globo dobil tudi denarno kazen v višini 105.000 evrov.

Postopek zoper Pro Plus je agencija oz. takrat še urad za varstvo konkurence uvedel avgusta 2011 zaradi prijave konkurenčnih televizijskih hiš - TV3 in RTV Slovenija.