Koncentracija nevarnih delcev ponekod desetkrat višja od dovoljene stopnje

Študija, ki jo je vodil profesor Teng Fei z univerze Tsinghua, je razgalila razsežnost onesnaženosti, s katero se Kitajska zaradi hitre rasti bori že zadnji dve desetletji. Več kot 70 odstotkov od 1,4 milijarde prebivalcev je izpostavljenih višji ravni onesnaženosti od dovoljene, nekaj več kot desetina prebivalcev pa je izpostavljena koncentracijam, ki so nevarne človeku – na tistih območjih so mejne vrednosti trdih delcev PM 10 kar desetkrat višje od tistih, ki jih Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) označuje za varne.

Premog, eden najbolj »umazanih« med fosilnimi gorivi, kar se tiče izpustov, predstavlja kar dve tretjini prvotne oskrbe z energijo na Kitajskem. Čeprav skušajo uporabo v prihodnosti omejiti tudi s prepovedjo razvoja številnih rudnikov na vzhodu države, pa bo vendarle premog še vedno predstavljal vsaj polovico celotne oskrbe z energijo vsaj do leta 2040, kažejo predvidevanja nekaterih raziskav.

Višji davek na premog

Profesor Fei predlaga od pet-do desetkratno zvišanje davka na premog, saj bi le tako prikazali njegovo pravo ceno porabe, piše časnik South China Morning Post. Njegova raziskava je namreč pokazala, da so škodljivi in zdravju nevarni delci leta 2012 posledično povzročili kar 670.000 smrti – zaradi kapi, raka pljuč, bolezni srca in kroničnih obolenj dihal.

Cena, ki so jo Kitajci plačali za onesnaženost zraka, pa je po mnenju Lija Guoxinga z univerze za javno zdravje veliko višja. »Dostop do podatkov, objavljenih v študiji, je bil omejen. To pomeni, da bi lahko bilo število smrtnih žrtev zaradi posledic onesnaženja veliko višje, če bi vanje zajeli še druge kronične bolezni,« je prepričan Li.