Slonovino tihotapili tudi v tobah diplomatov

Zahteve po slonovini spravljajo slone v Afriki v vse večjo nevarnost. Kitajske kriminalne tolpe so se osredotočile na nezakonit lov v Tanzaniji, kjer se je populacija slonov v zadnjih petih letih več kot prepolovila, kaže poročilo EIA s sedežem v Londonu. Po nekaterih podatkih je leta 2006 tam živelo še okoli 70.000 slonov, danes pa jih je le še 13.000.

Največ slonovine po svetu pride ravno iz Tanzanije, največjo nevarnost slonom pa naj bi predstavljali Kitajci. Ti naj bi slonovino s pomočjo podkupljivih tanzanijskih carinikov v domovino tihotapili celo na diplomatskih obiskih države (v torbah diplomatov), enega med njimi se je marca leta 2013 udeležil tudi predsednik Xi Jinping. Ravno v tem času se je cena kilograma slonovine podvojila in je bilo zanjo treba odšteti kar okoli 560 evrov. Kitajska se zaenkrat na obtožbe še ni odzvala, je pa pred kratkim javno obsodila nezakonito trgovanje s slonovino.

Slone je treba zaščititi

Direktorica EID Mary Rice pravi, da poročilo kaže, da je brez nične tolerance prihodnost slonov v Tanzaniji negotova. »Trgovanje s slonovino moramo prekiniti na vseh stopnjah kriminalitete, korupcijo izkoreniniti, slone pa zaščititi,« je prepričana.

V poročilu za omogočanje preprodaje in tihotapljenja krivijo tudi koruptivne predstavnike lokalnih oblasti, med njimi paznike rezervatov, policiste ter carinike, katere obtožujejo podkupljivosti.