V ambulanti na Brniku, poleg koprskega pristanišča najverjetnejši točki vstopa okuženih z ebolo v Slovenijo, še nimajo ustrezne zaščitne opreme. Nakupi oblek in druge opreme, ki bi preprečevala prenos virusa, so za zdaj prepuščeni vsaki bolnišnici oziroma zdravstvenemu domu posebej. Pregleda nad tem, kaj kje že imajo in kaj kupujejo, nima očitno nihče.

Bojijo se nakupa nezadostne opreme

Na ministrstvu za zdravje, kjer so včeraj s stroko dorekli priprave na morebitne okužbe z ebolo, skupnih nakupov opreme za zdaj ne načrtujejo. Zdravstveni zavodi bi že tako morali imeti opremo, ki ščiti pred širjenjem okužb z izločki, je poudarila državna sekretarka Nina Pirnat. To so na primer zaščitna obleka, rokavice, očala... Bolnišnice in zdravstveni domovi so ob pojavu ebole tako verjetno zgolj začeli natančneje pregledovati, kaj imajo na voljo, in to dopolnjevati, domneva Pirnatova. Specifična oprema pa je smiselna le v primeru UKC Ljubljana oziroma tamkajšnje infekcijske klinike, kjer bi zdravili vse morebitne slovenske bolnike z ebolo. Poudarila je še, da so ravno brniško in koprsko ambulanto, kjer je zaradi potnikov iz tujine tveganje večje, posebej opozorili na nujnost temeljite priprave.

A na terenu imajo očitno pri naročanju opreme veliko težav. Strokovni vodja Osnovnega zdravstva Gorenjske prof. dr. Janko Kersnik se zaveda, da njihova brniška ambulanta potrebuje ustreznejšo opremo. Hkrati se ne želijo zaleteti z nakupom nezadostne, zato bi radi čim natančnejša navodila oziroma specifikacije, na katere bi se naslonili pri nakupu mask ali oblačil. »Oprema, ki jo trenutno imamo in je bila pripravljena za izbruh gripe, pa zagotovo ne zadošča za zaščito pred ebolo. Gripa se prenaša po zraku, kapljično, ebola pa z izločki. Do okužbe lahko glede na trenutne podatke pride tudi, ko je teh izločkov zelo malo in so morda povsem neopazni.« Po Kersnikovi oceni bi bila najbolj smiselna enotna nabava, ki bi jo lahko koordiniralo ministrstvo za zdravje ali pa ljubljanska infekcijska klinika. Kot je poudaril, sicer ni jasno, ali in kdaj bi lahko ebola prišla v Slovenijo, a se je smiselno pripraviti.

Za najbolj izpostavljene ambulante

Tudi v večini bolnišnic še niso dovolj dobro opremljeni. V ljubljanskem UKC, kamor bi prepeljali tudi bolnike iz drugih bolnišnic ali zdravstvenih domov, imajo na zalogi zaščitna oblačila za enotedensko obravnavo enega bolnika z ebolo. So pa po besedah doc. dr. Mateje Logar iz Službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb z dobaviteljem dogovorjeni, da bi jim po potrebi takoj omogočil dodatno nabavo. Trenutno se usmerjajo predvsem v dodatno izobraževanje medicinskih sester, ki bi bile največ v stiku z okuženimi, ta teden pa bodo o pravilnem ravnanju dodatno poučili tudi delavce na vstopnih točkah bolnišnice.

V UKC Maribor imajo trenutno zaščitna oblačila za najbolj izpostavljene točke, kot so sprejemne ambulante infekcijskega oddelka, na internistični nujni pomoči, v pediatričnih ambulantah in na oddelku za pljučne bolezni, naročajo pa še dodatna oblačila. Za takojšen nakup so se odločili tudi v celjski, novomeški in slovenjegraški splošni bolnišnici. Takoj ko jo bodo dobili, bodo opremo namestili v urgentno internistično in kirurško ambulanto, je povedala strokovna direktorica novomeške bolnišnice Lučka Kosec.

»V eni škatli je 25 kompletov oblek. Sami jih bomo vzeli 12, kar je za začetek dovolj, drugi del pa si bomo lahko razdelili z eno od drugih bolnišnic. Nakup nas bo stal okoli 1200 evrov, obleke pa naj bi dobili v približno dveh tednih,« je pojasnil direktor slovenjegraške bolnišnice Janez Lavre. Po njegovem mnenju bi bilo sicer bolj smiselno, da bi v Sloveniji nakup te opreme izpeljali prek skupnega naročila in z enotnimi standardi, a na to niso mogli predolgo računati.

Lavre dodaja, da je vsaj toliko kot primerna obleka nujno tudi pravilno slačenje in oblačenje kontaminiranih oblačil ter skrbno razkuževanje oziroma umivanje rok. »O tej temi smo že imeli dva kroga izobraževanja za zaposlene, dva pa bomo še imeli. To je v bolnišnici že tako zelo pomembno, ob tako hudo patogenem virusu, kot je ebola, pa še bolj.«