Belgija in Francija sta sicer edini državi v Evropi, ki imata direktne lete iz zahodnoafriških držav, prizadetih z ebolo - Sierre Leone, Liberije in Gvineje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Bruseljsko letališče je že v petek sporočilo, da uvaja posebne postopke nadzora nad prtljago iz omenjenih držav. ZDA, Kanada, Velika Britanija, Francija in Češka so že uvedle omejen nadzor nad potniki iz omenjenih držav.

O strategiji boja proti eboli, ki je v omenjenih zahodnoafriških državah zahtevala že več kot 4500 življenj, bodo v ponedeljek razpravljali zunanji ministri članic EU v Luksemburgu.

Boj proti eboli bo morda izboljšal odnose med Kubo in ZDA

Boj proti eboli bo morda izboljšal odnose med Kubo in ZDA, saj bodo kubanski zdravniki in ameriško zdravstveno osebje po vsej verjetnosti sodelovali v Zahodni Afriki. To bi bil del mednarodne operacije, s katero bodo skušali omejiti širjenje virusa ebole, Reuters povzema besede kubanskega predstavnika ministrstva za zdravje.

ZDA bodo na zahod Afrike poslale ekipo 3000 zdravstvenih delavcev, v katerem bodo tudi vojaki in zdravstveni delavci. Kuba bo tja poslala največji kontingent zdravnikov in sester od vseh držav na svetu – 165 zdravnikov in medicinskih sester je že v Sierra Leone, 296 pa se jih v Liberijo in Gvinejo odpravlja prihodnji teden.

Prijatelji v znanosti

»Delali bomo eden z drugim, sodelovali bomo z vsakomer, ki bo tam. Naš minister za zdravje je poudaril, da tudi z Američani,« je za Reuters v petek potrdil Jorge Perez, direktor bolnišnice, specializirane za tropske bolezni. V njej se zdravniki izobražujejo o eboli in se pripravljajo na delo v Afriki. »In zakaj ne bi sodelovali? Saj smo vendar vsi znanstveniki. S tega zornega kota smo vsi prijatelji,« je bil jasen.

Ameriški državni sekretar John Kerry je že v petek pohvalil delo Kube na področju boja z ebolo. »Veliki in mali narodi delajo ogromne korake na področju pomoči. Kuba, ki ima le enajst milijonov prebivalcev, je že poslala 165 zdravstvenih delavcev, načrtuje pa jih še veliko več,« je bil zadovoljen. Perez meni, da bi lahko sodelovanje pri boju z ebolo izboljšalo diplomatske odnose med državama. »Res je, to bi se lahko zgodilo. In to je zelo pomembno.«

Ne za mir med državama, ampak za mir na svetu

Na sodelovanje z ZDA je pripravljen tudi Fidel Castro. V članku »Čas dolžnosti«, objavljenem v soboto, je nekdanji voditelj Kube zapisal, da je reševanje življenj najboljši primer človeške solidarnosti. Skupen boj proti epidemiji lahko zaščiti ljudi v Kubi, Latinski Ameriki in ZDA pred smrtonosnim virusom. »Z veseljem bomo sodelovali z ameriškimi zdravstvenimi delavci. Ne zaradi miru med državama, ampak zaradi miru na svetu,« je zapisal.

Kuba zdravnike prek luže pošilja tudi v zameno za denar in dobrine (na primer za venezuelsko nafto). V 66 državah po svetu dela okoli 50.000 kubanskih zdravstvenih delavcev, piše Reuters.