»Skoraj nihče od teh, ki so bili vpleteni v odziv na izbruh, ni prepoznal očitnih znakov, da se pripravlja silovito neurje,« je zapisano v internem dokumentu WHO, ki je pricurljal v javnost. Po navedbah iz dokumenta bi se morali strokovnjaki zavedati, da običajni načini zajezitve izbruha ebole v tako šibkih državah, kot so Gvineja, Liberija in Sierra Leone, ki jih je virus najbolj prizadel, ne bodo delovali, poroča britanski BBC.

Umiritve epidemije ni pričakovati pred koncem leta

Organizacija Zdravniki brez meja, ki je svoje prostovoljce za boj proti eboli na krizna žarišča poslala takoj, ko so marca, tri mesece po prvem primeru, uradno razglasili izbruh, je WHO že takrat opozorila, da je aktualen izbruh drugačen od prejšnjih.

V petek je organizacija ocenila, da nedavne mednarodne obljube o pomoči in napotitve zdravstvenega osebja na prizadeta območja doslej niso imele učinkov na epidemijo.

Koordinator Združenih narodov za ebolo David Nabarro je glede tega za BBC zatrdil, da je v zadnjih dveh mesecih prišlo do silovitega odziva mednarodne skupnosti, a da žal umiritve epidemije ni pričakovati pred koncem leta.

Afriško gospodarstvo bo stala približno 32 milijard dolarjev

»Mislim, da svet še vedno ne razume, kakšna je grožnja ne le za gospodarstva zahodne Afrike ampak za celotno svetovno ekonomijo,« je po poročanju tiskovne agencije dpa dejal Kim in obenem pohvalil dosedanja prizadevanja ZDA, Velike Britanije in Francije.

Svetovna banka ocenjuje, da bo epidemija ebole celotno afriško gospodarstvo stala približno 32 milijard dolarjev. ZN so doslej prejeli le 38 odstotkov od milijarde dolarjev, za kolikor so zaprosili za boj s krizo v zahodni Afriki.

»Ne sme nas prevzeti strah«

»Gre za resno bolezen, a ne smemo se predati histeriji ali strahu, ker tako ljudje težko pridejo do natančnih informacij, ki jih potrebujejo. Mora nas voditi znanost in moramo si zapomniti osnovna dejstva,« je dejal v svojem tedenskem nagovoru državljanom. »Vemo, kako voditi ta boj. Če sprejmemo ustrezne ukrepe in nas bo vodila znanost, se pravi dejstva in ne strah, sem prepričan, da bomo preprečili resen izbruh v ZDA,« je še povedal ameriški predsednik.

Ob tem pa je opozoril, da prepoved potovanj iz zahodne Afrike, kjer je izbruhnila ebola, v ZDA ni pravilen odgovor. »Poskus, da bi celotno regijo odrezali od sveta, če bi bilo to sploh mogoče, bi verjetno še poslabšal razmere,« je poudaril Obama in dodal, da se bodo ZDA še naprej na mednarodni ravni borile proti eboli.