Generalmajorja Dobrana Božiča naj bi po naših podatkih na čelu generalštaba zamenjal njegov sedanji namestnik Andrej Osterman, na njegovo mesto pa bo prišel sedanji direktor štaba v generalštabu David Humar. Najverjetneje bo do menjave prišlo že danes, a tega na ministrstvu za obrambo niso potrdili. Prav tako se na naša vprašanja nista odzvala niti minister za obrambo Janko Veber niti Dobran Božič.

Pričakovana menjava

Po naših neuradnih podatkih Dobran Božič odhaja v New York na že od poletja prazno mesto vojaškega predstavnika Slovenije pri Združenih narodih.

Menjava Dobrana Božiča je bila pričakovana in viri blizu Slovenske vojske so nam potrdili, da ga je politično pokopal njegov svetovalec Damir Črnčec. Poročali smo že, da dr. Damir Črnčec dopoldne svetuje načelniku generalštaba, popoldne pa goreče zagovarja pravice zaprtega vodje največje opozicijske stranke Janeza Janše, pred sodiščem prižiga sveče in v svojih izjavah Slovenijo postavlja ob bok Severni Koreji. Čeprav smo tudi v Dnevniku opozarjali na sporno dvojno vlogo Črnčeca v generalštabu, pa so nam od tam odgovarjali, da popoldanska dejavnost ali spremljanje Janše v zapor med dopustom ne vpliva na delo Črnčeca v službi in z njo ni povezano. A se je izkazalo drugače. Po naših informacijah se je vsaj enega shoda v podporo Janezu Janši udeležil celo Dobran Božič sam. Tudi to informacijo so nam neimenovani viri potrdili.

Strokovnost ni (bila) dovolj

Zakon o obrambi sicer omejuje članstvo vojakov v političnih strankah ter javno nastopanje na podobnih shodih v uniformi, nikjer pa ne piše, da se tovrstnih shodov ne smejo udeleževati v prostem času. A predstojnik oddelka za politologijo na fakulteti za družbene vede dr. Miro Haček je za Dnevnik že poleti potrdil, da bi moral biti Črnčec glede na svoj položaj v Slovenski vojski »ustrezno zadržan«. To še toliko bolj velja za načelnika generalštaba. Že bivši minister za obrambo Roman Jakič je konec junija od Božiča terjal odgovore glede vloge Damirja Črnčeca kot predsednika Odbora 2014, a jih ni dobil. Namesto tega se je Božič očitno odločil, da bo še sam šel na kakšnega od shodov, česar pa novi minister Janko Veber seveda ni več mogel spregledati.

Božiču tako ni prav nič pomagalo, da je po strokovni, vojaški plati funkcijo dobro opravljal. Še več, poskrbel je za nujno potrebno reorganizacijo Slovenske vojske, ki je potekala relativno kratek čas in je bila v vojaških in laičnih krogih dobro sprejeta. Nerazumljivo pa je, da je Božič kot vojaški profesionalec tako izrazito kazal pripadnost eni politični opciji.

Dobran Božič je sicer še kot brigadir na mestu načelnika generalštaba zamenjal Alojza Šteinerja. Ta menjava se je zgodila v času Janševe vlade, ko je bil minister Aleš Hojs. Čeprav so mnogi pričakovali od Romana Jakiča, da bo Božiča zamenjal (in mu to tudi svetovali), ga je ta, tudi zaradi procesa preoblikovanja vojske, obdržal. Veber ga ne bo.